Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Κεραυνός Λάρισας – ΔΕΚΑ 64-87

Κεραυνός Λάρισας – ΔΕΚΑ 64-87

90F7977B 6C4F 4BB8 B887 487359A875CE

Με νίκη έκλεισε η ΔΕΚΑ τη δεύτερη ημέρα του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη δεύτερη μέρα του πρώτου ομίλου για την Τελική Φάση του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων, η ΔΕΚΑ επικράτησε του Κεραυνού Λάρισας με 87-64.

Η ΔΕΚΑ πήρε από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα στο σκορ. Ο Κεραυνός μείωσε σε 12-13 (05:56 πριν το τέλος της περιόδου με τον Πολιτόπουλο), αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατήρησε την πρωτοπορία μέχρι το 14ο λεπτό όταν ο Αντωνόπουλος με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στους γηπεδούχους με 32-31.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, η ΔΕΚΑ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο νούμερο (57-46, 08:35 με καλάθι του Καπετάκη) και διεύρυνε το προβάδισμα στο τέλος της καθώς το σκορ έφθασε το 72-55. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ομάδα του Ευόσμου να παραμένει αήττητη στη διοργάνωση.

Διαιτητές: Κατωτικίδης – Τσιαπλής – Λιώνας.
Τα δεκάλεπτα: 16-27, 44-48, 55-72, 64-87.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Πάκας): Πολιτόπουλος 11 (1), Αργυρούλης 7, Αντωνόπουλος 9 (3), Πάσχος 6, Μηνάς 2, Γιακούλας 16 (2), Ευθυμίου, Σιμόπουλος 2, Λιάμπος 9 (3), Τσουκαλέλης, Παπαϊωάννου 2, Δρυστέλλας.
ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Βασιλάκης, Καπετάκης 21 (3), Στράντζαλης, Πατρίκης 21, Νταραντάνας 4, Πούντος 9, Ιωαννίδης, Σεκερτζής, Μουτάφης 12 (1), Μητσιάνης 2, Λιοτόπουλος 18 (2), Πασχαλίδης.

Περισσότερα σε ΕΟΚ

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…