Κεντρική Basket League Καρδίτσα – Ιωνικός 85-83

Καρδίτσα – Ιωνικός 85-83

Karditsa Ionikos 1

Νίκη και παραμονή στην κατηγορία για την Καρδίτσα.

Με πρωταγωνιστή τον Γκάλινατ, η Καρδίτσα νίκησε τον Ιωνικό με 85-83 και «κλείδωσε» την παραμονή της στη Basketleague και την ερχόμενη σεζόν, σε αντίθεση με τους Νικαιώτες που αποχαιρετούν την κατηγορία.

Με ένα σερί 5-0 ξεκίνησε τον αγώνα ο Ιωνικός στο «Γιάννης Μπουρούσης». Η Καρδίτσα βρήκε απάντηση με σουτ τριών πόντων στο 3′ (3-5) αλλά οι φιλοξενούμενοι έχοντας καλύτερο ρυθμό από την αρχή του αγώνα πήραν προβάδισμα με +7 (3-10). Ο Μπάρτ ήταν ο «οδηγός» για την ομάδα της Νίκαιας, ο Αρσενόπουλος ακολούθησε και η διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε σε διψήφια νούμερα (13-25).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η Καρδίτσα προσπάθησε να βρει λύσεις για να μειώσει το σκορ, ωστόσο ο Ιωνικός διατηρούσε σταθερά το μομέντουμ υπέρ του και σταδιακά ανέβαζε κι άλλο την απόδοση του (27-42). Οι Θεσσαλοί δεν το άφησαν έτσι. Αρχικά μείωσαν σε (33-42) στο 17′ και ύστερα αλλάζοντας κατακόρυφα την εικόνα τους στο παιχνίδι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τη μικρότερη διαφορά (41-46).

Στην επανάληψη το παιχνίδι είχε πάρει «φωτιά». Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία (48-48) αλλά οι Νικαιώτες με 2-8 επιμέρους σκορ πήραν εκ νέου προβάδισμα με +6 (50-56). Τον πρώτο λόγο συνέχισε να έχει ο Ιωνικός και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο σε (56-61).

Τελική ευθεία… Οι φιλοξενούμενοι με τον Μπαρτ να γίνεται παράγοντας στο σκοράρισμα πήραν διψήφια διαφορά ξανά στο 34′ (71-81). Οι Θεσσαλοί με τρίποντο του Ουέστ και καλάθι του Έβανς έγραψαν το (66-73) αλλά ο Ιωνικός πάτησε γκάζι, βρήκε κενούς διαδρόμους και ανέβασε τη διαφορά στο +12 (67-79) στο 37′. Στο 38′ ο Γκάλινατ έδωσε «ανάσα» στην Καρδίτσα ευστοχώντας σε τρίποντο και μια βολή (75-80), και λίγο αργότερα με έμμεσο τρίποντο η ομάδα του πλησίασε σε απόσταση βολής (78-80). Στο τελευταίο λεπτό ο Αγγελόπουλος αστόχησε στη μια από τις δυο ελεύθερες βολές (80-83) και ο συναρπαστικός Γκάλινατ ισοφάρισε το σκορ στα 35’ (83-83).

Το «Γιάννης Μπουρούσης» «έκαιγε». Ο Μπάρτ χρεώθηκε με λάθος στα 18” και Πρίτζετ στην επόμενη φάση ευστόχησε σε ζευγάρι βολών (85-83) στο πιο κομβικό σημείο. Τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Ιωνικός. Ο Μπάρτ δεν βρήκε στόχο και έτσι η Καρδίτσα κατάφερε να πάρει τη νίκη (85-83) και να μείνει στην Baksetleague και την ερχόμενη σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-46, 56-61, 85-83

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης

Περιστέρι – Κολοσσός Ρόδου 79-63 (vid)

Έκανε το 1-0 το Περιστέρι Την πρώτη νίκη στη σειρά με τον Κολοσσό Ρόδου πανηγύρισε το Περι…