Κεντρική Basket League Ιωνικός – Λαύριο 82-90

Ιωνικός – Λαύριο 82-90

Λαύριο Ιωνικός

Νίκη με ανατροπή για το Λαύριο.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Αρσενόπουλος με τρίποντο στο 09:37, ενώ με μία βολή του Σίμονς, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει το προβάδισμα με 4-0.

Το πρώτο καλάθι για το Λαύριο είχε έρθει στο 08:37 με τον Λάνγκεβαϊν. Με άλλα δύο σερί εύστοχα καλάθια, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάριε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 07:23.

Ο Ιωνικός είχε αρχίσει και να πιέζει και στο 04:58 είχε πάρει το μεγαλύτερό του προβάδισμα στο ματς (16-8). Το Λαύριο είχε φέρει το ματς στα ίσα στο 03:28 (17-17) αλλά οι γηπεδούχοι παίζοντας πολύ επιθετικά, είχαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 26-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το πρώτο εύστοχο καλάθι το είχε πετύχει ο Φλαγκ με δίποντο στο 09:47 για το 26-22. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν με μία βολή του Λέισι, ενώ είχαν ακολουθήσει δύο εύστοχες βολές του Χόκινς στο 08:38 (29-22).

Ο Ιωνικός που εμφανιζόταν πιο αποφασιστικός, στο 07:28 μετά από τρίποντο του Αρσενόπουλου, είχε πάρει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (25-15). Η διαφορά όλο και μεγάλωνε και στα 00:27, οι γηπεδούχοι είχαν κάνει το 51-31 το οποίο ήταν και τελικό σκορ στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Ζάρας για το 51-34 στο 09:16, ενώ είχε ακολουθήσει και ένα τρίποντο του Νικολαΐδη για το 51-37. Οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσει με τον Σίμονς στο 08:19 για το 54-37.

Ο Ιωνικός κρατούσε σταθερά ψηλά τη διαφορά, με το Λαύριο βέβαια να είχε μειώσει στους 13 στο 02:16 (63-50). Με ένα «ξέσπασμα» τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Λαυρίου ροκάνισε κι άλλο τη διαφορά, την έριξε στους οχτώ (68-60) που ήταν και το σκορ στο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, το Λαύριο είχε κάνει ένα σερί 6-0 από το 09:22 μέχρι το 07:46 για το 68-68. Το πρώτο καλάθι του Ιωνικού στην περίοδο, ήταν στο 07:18 για το 70-68.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα στο 05:56 με βολή του Λάνγκεβαϊν. Το Λαύριο ήταν ασταμάτητο και στο 02:59, είχε πάρει προβάδισμα εφτά πόντων (76-83).

Έκτοτε το Λαύριο κράτησε το προβάδισμά και κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με 90-82. Σε μπελάδες ο Ιωνικός που φλερτάρει με τον υποβιβασμό.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-31, 68-60, 82-90

Περισσότερα από Παναγιώτης Ραμαντάνης

Παναθηναϊκός – Περιστέρι: Εκτός και ο Λεσόρ

Εκτός και ο Λεσόρ με Περιστέρι. Ο Ματίας Λεσόρ έμεινε τελευταία στιγμή εκτός από τον αγώνα…