Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Εσπερίδες – Παναθλητικός 55-58

Εσπερίδες – Παναθλητικός 55-58

Esperides Panathlitikos 1

Πήρε το ντέρμπι ο Παναθλητικός και έκανε το 2/2.

Μεγάλο και σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο πρώτο παιχνίδι της 2ης ημέρας του 37ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων. Ο Παναθλητικός επικράτησε με 58-55 των Εσπερίδων και πήρε το ντέρμπι στις λεπτομέρειες.

Οι Εσπερίδες ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, μπήκαν με ρυθμό από το πρώτο δευτερόλεπτο και κατάφεραν να πάρουν διαφορά με +14 (31-17) προς το τέλος του ημιχρόνου. Ο Παναθλητικός ωστόσο δεν το άφησε έτσι. Διαφοροποίησε την εικόνα του αγώνα με πάθος και αποφασιστικότητα στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε στο 25“ σε (37-37). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου με (46-43).

Ο Παναθλητικός λίγο αργότερα πήρε διαφορά έξι πόντων (50-44), αλλά οι Εσπερίδες έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (50-50) στο 37“ τρέχοντας σερί 6-0. Με τρίποντο της Παντώτη η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το (55-52) στο 38“ και διαμόρφωσαν το τελικό (58-55) κάνοντας το 2/2.

Εσπερίδες – Παναθλητικός  55-58
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου – Κατσαπρακάκης – Κώτσου.
Τα δεκάλεπτα: 16-10, 33-22, 43-46, 55-58.
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Δήμου): Στολίγκα 16 (2), Κατσιώνη, Τσούρντου 13, Βίγκα. Γεωργίνη, Σεγούρα 14 (1), Σταθάτου, Μαργέλου 2, Χλιαουτάκη, Παπαζογλου 2, Λιανούδη 8.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Αποστολίδου): Τσινασλανίδου 6, Καμπερίδου 5, Παντώτη 10 (2), Βασιλείου 12, Σταματάκη 10, Χωλοπούλου 6, Σύρπα 6, Κοφινά 3 (1).