Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Μονακό 87-72 (vid)

Εφές – Μονακό 87-72 (vid)

Efes Monaco

Αποχαιρέτησε με νίκη τη Euroleague η Εφές.

Η Εφές επικράτησε με 87-72 της Μονακό, υπερασπίστηκε την έδρα της και ολοκλήρωσε με νίκη το φετινό ευρωπαϊκό της «ταξίδι».

Εντυπωσιακό ξεκίνημα είχε η ομάδα του Εργκίν Αταμάν στον αγώνα καθώς από τα πρώτα λεπτά πήρε διψήφια διαφορά με ένα σερί 10-0. Στη συνέχεια η Μονακό προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η Εφές είχε τον έλεγχο και διατήρησε σχετικά εύκολα το προβάδισμα υπέρ της (23-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές με τον Πλάις στο «τιμόνι» διατήρησε τον πρώτο λόγο, ωστόσο οι Γάλλοι σταδιακά ανέβαζαν ρυθμό και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τη μικρότερη διαφορά (41-39).

Στην επανάληψη η Μονακό στόχευσε τις αδυναμίες των γηπεδούχων μειώνοντας σε απόσταση βολής (45-46) στο 24′, αλλά έκτοτε η πρωταθλήτρια Ευρώπης πήρε ξανά το παιχνίδι στα χέρια της και το διαχειρίστηκε πλήρως μέχρι το τέλος (87-72).

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 41-39, 60-54, 87-72.