Κεντρική Γυναίκες Αθηναϊκός και Αμύντας για μια θέση στην Α1

Αθηναϊκός και Αμύντας για μια θέση στην Α1

Athinaikos Amyntas

Αθηναϊκός με Αμύντα στον τελικό τής Α2 Νότου για την άνοδο στην Α1 των γυναικών.
Δύο ομάδες από τον ίδιο όμιλο όπου η ομάδα τού Βύρωνα κέρδισε και στα δύο ματς την αντίπαλο του.

Τί ματς σήμερα στον Βύρωνα!!!!
Ο Αθηναϊκός με ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο νίκησε 66-42 τον Ιωνικό Ν.Φ έκανε το 2-1 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.
Τί Ζωή Κεχαγιά ζήσαμε απόψε βγαλμένη από τις μεγαλύτερες βραδιές της !!!

24 πόντους με 6 τρίποντα!!!
Στον προτελευταίο αγώνα τής ένδοξης καριέρας μίας από τις μεγαλύτερες σκόρερ που έβγαλε το ελληνικό μπάσκετ γυναικών, έκανε ένα μεγάλο ματς οδηγώντας τον Αθηναϊκό στην μεγάλη νίκη. Η αθλήτρια που συνδέει το σήμερα με τον Αθηναϊκό των μεγαλύτερων στιγμών τής κατάκτησης τού Eurocup, του τριπλ Κράουν και θέλει να οδηγήσει την ομάδα στην επιστροφή τής στην μεγάλη κατηγορία.

Ο Άγγελος Γιαννουλάκης έστεισε την ομάδα με μεγάλη προσοχή στην άμυνα και κυρίως να κόψει τις διεισδύσεις και στην επίθεση με υπομονή. Ο Ιωνικός προσπάθησε με ψηλή παίκτρια την Καραβέλη πάνω στην Κεχαγιά και παγίδες ώστε να φεύγει η μπάλα από τα χέρια της, να την βγάλει από τον ρυθμό της. Έτσι το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο και τίποτα δεν προμήνυε τί θα επακολουθούσε.

Με κινητήριο μοχλό την Ζωή που έβαλε απίστευτα καλάθια από αυτά που την μάθαμε στον Ηρακλή, την Ακαδημία μου και όπου αλλού αγωνίστηκε. Ο Αθηναϊκός έκανε ένα φανταστικό 23-6 στο τρίτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα προς το μέρος του.

Η ίδια ιστορία και στο τέταρτο δεκάλεπτο καθώς είχε βρει τον δρόμο προς το καλάθι και η προσπάθεια τής Δήμητρας Καμπουρακη 16(2) δεν είχε αποτέλεσμα…απέναντι στον προπονητή που την έβαλε ουσιαστικά με τον ΔΑΣΑΛ στο μπάσκετ και τις επιτυχίες.

Και τώρα ο τελικός σε ουδέτερο γήπεδο όπως το ίδιο θα γίνει και στον Βορρά ανάμεσα σε Άρη και Ηρακλή.
Οι νικητές θαναι οι δύο νέες ομάδες τής Α1 εφόσον φυσικά θέλουν να συμμετάσχουν σέ αυτήν.