Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παρτιζάν – Παναθηναϊκός 83-81 (vid)

Παρτιζάν – Παναθηναϊκός 83-81 (vid)

Παναθηναϊκός

Το πάλεψε ο Παναθηναϊκός στο Βελιγράδι.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Αρτούρας Γκουντάιτις στο 09:38 με τον Λεσόρ να απαντάει στο 09:32. Ο Παναθηναϊκός που είχε μπει πολύ θετικά στον αγωνιστικό χώρο, στο 06:14 και πάλι με τον Γκουντάιτις, είχε κάνει το 6-10

Η Παρτιζάν είχε πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα στο 03:51 καθώς ο Ματίας Λεσόρ είχε κάνει το 15-13.
Ο Παναθηναϊκός με Γκριγκόνις και Μπέικον είχε πάρει πάλι το προβάδισμα. Όχι μόνο αυτό, αλλά με ένα σερί 6-0 στο τέλος του δεκαλέπτου, είχαν το προβάδισμα οι πράσινοι με 26-18.

Οι πρώτοι πόντοι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν με βολές του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη. Ο Σμαΐλαγκιτς με δίποντο, είχε απαντήσει για τους γηπεδούχους. Η πρώτη διψήφια διαφορά είχε έρθει για τον Παναθηναϊκό στο 07:32, καθώς μετά από τρίποντο του Γκριγκόνις το σκορ είχε γίνει 31-20.

Όχι μόνο αυτό, αλλά με ένα σερί 7-0, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, είχε φτάσει να προηγείται με 18 (20-38). Η Παρτιζάν με ένα σερί 10-0 από το 04:36 μέχρι το 03:15, είχε μειώσεις στους οχτώ. Ο Παναθηναϊκός δεν έριχνε την απόδοσή του, με τους Σέρβους εν τέλει να μειώνουν στους έξι πριν το ημίχρονο (39-45).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Λεσόρ στο 09:39 για το 40-45. Ο Παναθηναϊκός είχε απαντήσει με μία βολή του Γκουντάιτις στο 08:13. Οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει πολύ κοντά (45-46) στην ισοφάριση, όμως οι «πράσινοι» έβρισκαν πάντα επιθετικές λύσεις και στο 05:31 ήταν μπροστά με 46-51.

Στο 04:05 ο Έξουμ είχε μειώσει στους δύο (52-54) μετά από ένα σερί 4-0, όμως ο Παναθηναϊκός είχε απάντηση με το σκορ να γίνεται 52-58. Το τελικό σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν απολύτως ευνοϊκό για την ελληνική ομάδα, μιας και ήταν μπροστά στο σκορ με 66-58.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει η Παρτιζάν στο 09:11, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει μέχρι το 08:21 με ένα 4-0 και να κάνει το 71-60.

Οι Σέρβοι βέβαια δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ένα σερί 12-0, είχαν πάρει το προβάδισμα με 72-71 στο 05:04. Ένα προβάδισμα το οποίο κράτησαν οι γηπεδούχοι μέχρι τέλους, διαχειρίστηκαν σωστά το υπέρ τους σκορ και νίκησαν 83-81.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 39-45, 58-66, 83-81.