Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Ρεάλ Μαδρίτης 71-75 (vid)

Βιλερμπάν – Ρεάλ Μαδρίτης 71-75 (vid)

Βιλερμπάν

Αγχώθηκε αλλά κέρδισε η Ρεάλ.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Νάντο Ντε Κολό στο 09:33, με τη Ρεάλ να απαντάει με τον Κοζέρ, ενώ στο 07:50 είχε πάρει προβάδισμα 4-2 με τον Μάριο Χεζόνια.

Η πρώτη καλή διαφορά ήταν για τη «βασίλισσα», καθώς μετά από δίποντο του Κοζέρ στο 03:44, ήταν μπροστά με 13-6. Όχι μόνο αυτό, αλλά στο 01:12, είχε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά με 18-8.

Το τελικό σκορ στην πρώτη περίοδο ήταν 20-10, μετά από δίποντο του Κορνελί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχαν πετύχει οι γηπεδούχοι με τον Μάθιους στο 09:35. Η απάντηση της Ρεάλ είχε έρθει με μία εύστοχη βολή του Αμπάλντε. Στο 06:15 με τρίποντο του Μούσα, η Ρεάλ είχε πάρει προβάδισμα 12 πόντων (17-29).

Η Βιλερμπάν με ένα καλό σερί στο σκοράρισμα, είχε μειώσει στους έξι (25-31) στο 04:10, όμως οι Μαδριλένοι είχαν πάντα απάντηση. Στο 01:16, οι φιλοξενούμενοι προηγούντουσαν με 43-28, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 47-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο το πρώτο καλάθι το είχαν πετύχει οι Μαδριλένοι στο 08:00, κάνοντας το 32-49 με τον Κοζέρ. Η απάντηση των γηπεδούχων είχε έρθει με τον Νάντο Ντε Κολό στο 07:39 για το 34-39.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν την υπεροχή τους και διαχειριζόντουσαν σωστά το ματς, καθώς στο 03:25, με δύο βολές του Κοζέρ ήταν μπροστά με 59-44 (15 πόντοι διαφορά).

Η Βιλερμπάν δεν ήθελε να τα παρατήσει και έδειχνε ότι είναι μαχητική στην έδρα της. Μέχρι τα 00:53, είχε μειώσει στους εφτά (54-61) όμως με δύο εύστοχες βολές του Μούσα, η Ρεάλ ήταν μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου με 63-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι πρώτοι πόντοι είχαν έρθει από τους γηπεδούχους με δύο βολές του Μποστ στο 09:29 για το 56-63. Όχι μόνο αυτό, αλλά μέχρι το 07:49, η διαφορά είχε πάει στο καλάθι, με τη Βιλερμπάν να κάνει το 62-64.

Σε ένα τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο οι δύο ομάδες δεν ήταν εύστοχες, η Ρεάλ στο 01:22. είχε πάει τη διαφορά στους έξι (67-73). Η Ρεάλ έκτοτε μπόρεσε να διαχειριστεί τη νέα καλή διαφορά που είχε και μπόρεσε να φτάσει στη νίκη με 71-75.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 32-47, 54-63, 71-75

Περισσότερα από Παναγιώτης Ραμαντάνης

Οι Τίμπεργουλβς διέλυσαν τους Νάγκετς με 115-70

Μετά το απίστευτο ματς όλα θα κριθούν στο Game 7 για τους Νάγκετς Οι συγκλονιστικοί Τίμπερ…