Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μπολόνια 104-72 (vid)

Φενέρμπαχτσε – Μπολόνια 104-72 (vid)

Φενέρμπαχτσε

Άνετο απόγευμα για τη Φενέρ κόντρα στην Μπολόνια.

Μία πολύ καλή εμφάνιση για τη Φενέρμπαχτσε εντός έδρας και νίκη με 104-72. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν άκρως παραγωγική και επικράτησε με άνεση 104-72 της Βίρτους Μπολόνια.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Μότλεϊ στο 09:39 για το 2-0. Η Μπολόνια είχε βρει απάντηση με γκολ φάουλ του Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος στο 09:19, είχε οδηγήσει την ομάδα του για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ.

Η πρώτη καλή διαφορά στο ματς, ήταν υπέρ των Ιταλών. Στο 06:16 μετά από τρίποντο του, η Μπολόνια ήταν μπροστά στο σκορ με 12-6.

Μέχρι το 03:49, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ (13-14) όμως με ένα τρομερό σερί 18-0 μέχρι τη λήξη της περιόδου, η Φενέρμπαχτσε είχε για τα καλά τον πρώτο λόγο (31-14).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει η Φενέρ, με τον Μότλεϊ να κάνει στο 09:23 το 33-14. Η Μπολόνια είχε απαντήσει με τον Γουίμς στο 08:57. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν με τους Τούρκους να έδειχναν κυρίαρχοι στο ματς.

Μόνο τυχαίο δεν είναι που στο 05:55 η διαφορά είχε πάει στους 25, χάρις σε τρίποντο του Γουίλμπεκιν. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, έδειχνε σε τρομερή βραδιά και χάρις σε τρίποντο του Έντουαρντς 48 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο, είχε πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 58-29.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι πρώτοι πόντοι είχαν έρθει και πάλι από τους γηπεδούχους, με τον Γουίλμπεκιν να ευστοχεί σε τρίποντο στο 09:33 (61-29). Τριάντα δευτερόλεπτα αργότερα, οι Ιταλοί είχαν πετύχει δίποντο με τον ο οποίος έσπασε το φράγμα των 30 πόντων.

Η Βίρτους προσπαθούσε με όποιον τρόπο γινόταν να μειώσει και στο 04:48, είχε καταφέρει με τρίποντο να κάνει 69-42 (27 πόντοι διαφορά). Μάταιες βέβαια οι όποιες προσπάθειες, μιας και η Φενέρ έβρισκε μόνιμα λύσεις επιθετικά και στο 02:14, το σκορ ήταν 79-44. Με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 85-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Μπούκερ στο 09:24 για το 87-52. Οι πρώτοι πόντοι της Βίρτους είχαν έρθει με τον Μίκεϊ, ο οποίος είχε ευστοχήσει σε δύο σερί δίποντα. Παρά τις όποιες προσπάθειες έκαναν οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν έστω τη διαφορά, η Φενέρ έβρισκε πάντα λύσεις επιθετικά.

Στο 02:33, με τρίποντο του Μπίρσεν είχε σπάσει και την κατοστάρα, κάνοντας το 102-63 στο 02:33. Το μόνο που κατάφερε η Βίρτους ήταν να μειώσει σε 104-72.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 58-29, 85-52, 104-72