Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Μακάμπι 67-85 (vid)

Βιλερμπάν – Μακάμπι 67-85 (vid)

Vilerban Maccabi 1

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Μακάμπι.

Σε μια ακόμη ήττα υποχρέωσε τη Βιλερμπάν η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που επικράτησε με 67-85 στο Αστρομπάλ. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας συνεχίζει να διατηρεί τη θέση της στην οκτάδα της βαθμολογίας, μετρώντας συνολικά 4/4 διαδοχικές νίκες στη Euroleague.

Ισορροπημένο σκορ στην πρώτη περίοδο, Βιλερμπάν και Μακάμπι έκλεισαν σε (22-22). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ίδια εικόνα παρέμεινε με τους Ισραηλινούς να βρίσκουν λύσεις, αλλά τους Γάλλους να απαντούν (36-37 16“). Έκτοτε η Μακάμπι με τον Μπάλντγουιν κατάφερε να ξεφύγει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο +3 (43-36), με τη Βιλερμπάν όμως να μένει σταθερά στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη η Βιλερμπάν προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, ωστόσο η Μακάμπι διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα υπέρ της καθ´ όλη τη διάρκεια του αγώνα, και χωρίς να δεχτεί πίεση έφτασε στο τελικό 67-85.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 43-46, 59-68, 67-85.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης

Ο Ναζ Ριντ καλύτερος 6ος παίκτης της χρονιάς.

Με 352 βαθμούς ο Ναζ Ριντ κατέκτησε το βραβείο του 6ου παίκτη της χρονιάς. Μια σημαντική δ…