Κεντρική Διεθνή Eurocup Τουρκ Τέλεκομ – Προμηθέας 85-75

Τουρκ Τέλεκομ – Προμηθέας 85-75

E6117055 B20C 4F7B 8468 8AD82A06299E jpeg

«Λύγισε» ο Προμηθέας.

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε κόντρα στην κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ, ηττήθηκε με 85-75 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του EuroCup.

Η Τουρκ Τέλεκομ κυριαρχούσε απόλυτα στην 1η περίοδο (17-5). Ο Προμηθέας είχε πετύχει μόλις ένα καλάθι σε σχεδόν επτά λεπτά, με τους υπόλοιπους τέσσερις πόντους να έχουν προέλθει από βολές. Το δεκάλεπτο έληξε με τη διαφορά στους +8 (25-17).

Η άμυνα των Πατρινών ήταν αρκετά ευάλωτη, γι αυτό και έχει δεχτεί 50 πόντους στο πρώτο εικοσάλεπτο. Σεστίνα, Μπουτέιγ και Γκραντ είχαν σημειώσει 15, 12 και 10 πόντους αντίστοιχα, κάνοντας τεράστια ζημιά στον Προμηθέα. Ο Κάουαν κρατούσε ζωντανή την Πατρινή ομάδα επιθετικά με 12 πόντους. Οι γηπεδούχοι έφυγαν για τα αποδυτήρια με +12 (50-38).

Με άλλη ενέργεια μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη, με 6-18 το επιμέρους σκορ σε 7’38” (58-56). Η 3η περίοδος έληξε με 60-58.

Με ηγέτη τον Αρνόλντας Κουλμπόκα ο Προμηθέας είχε επιστρέψει πλήρως (65-61). Ο Τζέριαν Γκραντ και ο Αξέλ Μπουτέιγ δεν το άφησαν έτσι, πέτυχαν 9 και 7 πόντους αντίστοιχα εξασφαλίζοντας τη νίκη για την ομάδα τους (85-75).

Τα δεκάλεπτα : 25-17, 50-38, 60-58, 85-75.

Περισσότερα σε Eurocup

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…