Κεντρική Basket League Περιστέρι – Κολοσσός 88-78

Περιστέρι – Κολοσσός 88-78

Περιστέρι

Τέταρτη σερί νίκη για το Περιστέρι.

Το Περιστέρι υποδέχθηκε τον Κολοσσό Ρόδου για την 20η αγωνιστική της Basket League. Αν και το σκορ ήταν πολύ κοντά σε όλη τη διάρκεια και το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 88-78.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει για το Περιστέρι ο Μπιλάν στο 09:42. Στο 08:18 ο Κασελάκης με τρίποντο είχε ανεβάσει τη διαφορά στους πέντε πόντους, με τον Κολοσσό να σκοράρει πρώτη φορά στο 07:51 με τρίποντο του Χρυσικόπουλου.

Οι Περιστεριώτες που είχανε μπει πιο δυνατά στο ματς, με ένα σερί 6-0, είχε πάρει προβάδισμα οχτώ πόντων στο 06:35. Οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν διατεθειμένοι να χάσουν τη διαφορά που είχαν χτίσει, όμως ο Κολοσσός είχε καταφέρει να μειώσει στους τρεις με τρίποντο του Γιανγκ στο 01:40.

Όχι μόνο αυτό, αλλά ένα λεπτό αργότερα είχε πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα με 23-22. Το τελικό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 24-25 μετά από λέι απ του Σμιθ.

Στη δεύτερη περίοδο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Κόφεϊ με δίποντο στο 09:35. Η απάντηση της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη είχε έρθει με λέι απ του Κόλεμαν στο 08:48. Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να πάρουν και πάλι το προβάδισμα στο 06:45, μετά από τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη (31-29).

Έκτοτε το σκορ δεν ξέφευγε με τις δύο ομάδες να είναι μόνιμα κοντά. Μία μπροστά το Περιστέρι και μία ο Κολοσσός. Το τελικό σκορ στο ημίχρονο ήταν και… δίκαιο με βάση τον ρυθμό του ματς, με τον Φρανσίσκο να πετυχαίνει τρίποντο για το 43-43.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Κόφεϊ για το 45-43 στο 09:34.. Η απάντηση του Περιστερίου είχε έρθει με τον Μπιλάν στο 09:20. Με δύο εύστοχες επιθέσεις και τρίποντα από τον Ντίκσον, ο Κολοσσός είχε πάρει προβάδισμα έξι πόντων για πρώτη φορά στο ματς στο 06:18 (47-53).

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και στο 04:24 είχαν ισοφαρίσει σε 55-55 με βολή του Μωραΐτη. Οι φιλοξενούμενοι αν και είχαν το προβάδισμα την περισσότερη ώρα στο δεκάλεπτο, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στα 00:34 με βολές του Χάμες, ενώ είχε ακολουθήσει και δίποντο του Ραντάνοφ για το 66-63.

Παρόλα αυτά ο Κολοσσός είχε απάντηση και με τρίποντο του Τιγκ, είχε ισοφαρίσει σε 66-66 στη λήξη της περιόδου.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Γιανγκ για το 66-68 στο 09:25. Η απάντηση του Περιστερίου ήταν με τον Φρανσίσκο στο 09:04, ενώ με δίποντο του ίδιου παίκτη στο 08:28, είχε πάρει προβάδισμα (70-68).

Οι γηπεδούχοι που είχαν ένα καλό σερί, στο 07:12, είχαν πάρει σημαντική διαφορά εφτά πόντων μετά από τρίποντο του Κασελάκη (75-68). Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη διαχειριζόντουσαν καλά το ματς και στο 02:09 μετά από δίποντο του Φρανσίσκο, το σκορ είχε γίνει 83-76.

Ο Κολοσσός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά χωρίς επιτυχία. Ο Ντένμον είναι αυτός που έβαλε τον τελευταίο πόντο της αναμέτρησης με βολή και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 88-78.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 43-43, 66-66, 88-78