Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παρτιζάν – Ρεάλ Μαδρίτης 104-90 (vid)

Παρτιζάν – Ρεάλ Μαδρίτης 104-90 (vid)

Partizan real

Η Παρτιζάν συνέτριψε τη Ρεάλ με 100αρα.

Η Παρτίζαν επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα, επικρατώντας με 104-90 της Ρεάλ για την 32η αγωνιστική της Euroleague. Οι Σέρβοι έκαναν ακόμη ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στην οκτάδα, ενώ οι Μαδριλένοι έχασαν έδαφος για την πρωτιά.

Η Ρεάλ είχε τις λύσεις από την περιφέρεια, αλλά η Παρτιζάν απαντούσε (21-23), στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ντάντε Έξουμ έγινε παράγοντας στο σκοράρισμα των «ασπρόμαυρων», Νάναλι και Λεσόρ ακολουθούσαν, και οι «ασπρόμαυροι» πήραν τη μέγιστη διαφορά του αγώνα με +13 (49-36).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η «Βασίλισσα» άλλαξε κατακόρυφα την εικόνα της, καθώς κατάφερε να μειώσει από το -14 στο -5 (61-56). Ωστόσο λίγο αργότερα η Παρτιζάν έδειξε ευθέως την ανταγωνιστικότητα της με Έξουμ πρωτοπόρο, και πήρε ξανά τα ηνία του σκορ με +9 (70-59).

Τελική ευθεία… Ο ρυθμός του αγώνα ήταν υπέρ της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ξεφεύγοντας ακόμη και με +18 (94-76) στο 35′. Οι Μαδριλένοι στη συνέχεια προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά όταν το επιχείρησαν ήταν (ήδη) αργά 104-90.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-38, 78-72, 104-90.