Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Μονακό 93-102 (vid)

Μπασκόνια – Μονακό 93-102 (vid)

Baskonia Monaco

Τεράστιο «διπλό» της Μονακό στη Μπασκόνια.

Σπουδαία νίκη σημείωσε η Μονακό επί της Μπασκόνια με 93-102, σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε «θρίλερ» για να αναδειχθεί ο νικητής.

Από την αρχή του αγώνα η Μονακό παρότι έμεινε πίσω στο σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (28-23), έδειχνε ότι μπορεί να ανταπεξέλθει και χωρίς τον Μαικ Τζέιμς.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό για τους Γάλλους, αφού με επιμέρους 8-0 στο 13′ πήραν προβάδισμα με +1 (40-41), και συνέχισαν να βρίσκουν στόχο, οδηγώντας με +5 στην ανάπαυλα (47-52).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια με αρκετή ευστοχία από την περιφέρεια, «πάτησε» τη Μονακό με 10-0, και πήρε τα ηνία υπέρ της με +7 (61-64) στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τελική ευθεία… Και οι δυο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά πήγαιναν χέρι-χέρι, μέχρι που η Μπασκόνια με Χάουαρντ κατάφερε να ξεφύγει με +4 (91-87) στο 37′. Η Μονακό δεν άφησε το ματς να πάει χαμένο, και με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ανέτρεψε το σκορ από το -4, σε +5 (91-96), για να φτάσει στο τελικό 93-102.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-52, 73-74, 93-102.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…