Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Άλμπα 72-56 (vid)

Μπαρτσελόνα – Άλμπα 72-56 (vid)

IMG 5666

Επιβλητική η Μπαρτσελόνα.

Χρειάστηκε μόνο μια περίοδο η Μπαρτσελόνα για να αντιστρέψει το παιχνίδι και να επικρατήσει με άνεση της Άλμπα Βερολίνου 72-56, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Με ενέργεια μπήκε η Μπαρτσελόνα στην αναμέτρηση, μέσα σε 6’ είχε διαμορφώσει το (15-9). Με ηγέτη τον Μπεν Λάμερς (7π.) η φιλοξενούμενη ομάδα έκλεψε το προβάδισμα και έπειτα έκλεισε την 1η περίοδο με +2 (19-21).

Τον απόλυτο έλεγχο μέχρι και το 15’ είχε η ομάδα της Γερμανίας +6 (24-30). Με την επιστροφή του Νίκολας Λαπροβίτολα στο παρκέ, η ομάδα της Ισπανίας άρχιζε να ροκανίζει τη διαφορά. Το ημίχρονο έκλεισε με 34-35.

Η αναμέτρηση κυλούσε πόντο – πόντο (39-39 στο 25′). Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με τον Ρόκας Γιοκουμπάιτις στο «τιμόνι» έστειλε αρχικά τη διαφορά στους +6 (48-·42) και έπειτα έκλεισε την περίοδο με 50-42.

Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (52-42). Ο Τιμ Σνέιντερ δεν το άφησε έτσι, «απάντησε» με ένα τρίποντο (52-45 στο 31’). Οι Ισπανοί εκμεταλευόμενοι τα επιπόλαια λάθη της Άλμπα έστειλαν τη διαφορά στους +17 (62-45 στο 33’).

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντέξουν την κατάσταση (66-50), με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να φτάσει στη νίκη (72-56).

Τα δεκάλεπτα:19-21, 34-35, 50-42, 72-56.

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…