Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Μονακό 81-84 (vid)

Μπάγερν – Μονακό 81-84 (vid)

Μονακό

Διπλό τετράδας για τη Μονακό.

Η Μπάγερν Μονάχου υποδέχθηκε τη Μονακό για την 32η αγωνιστική της Euroleague. Μπορεί να είχανε μόνο οι Γάλλοι βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά οι Βαυαροί τους βάλανε δύσκολα. Η Μονακό βέβαια, κατάφερε στο τέλος να πάρει το πολυπόθητο διπλό με 84-81.

Τους πρώτους πόντους της αναμέτρησης, τους είχε πετύχει ο Μάικ Τζέιμς με βολές στο 09:47. Η απάντηση της Μπάγερν ήταν με τον ίδιο τρόπο και εκτελεστή τον Γκιλεσπί στο 09:24.

Με ένα σερί 7-0 οι φιλοξενούμενοι στο 07:48 είχαν το προβάδισμα με 9-2. Οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει με τον Μπονγκά σε 5-9, με τη Μονακό να κάνει το 5-11 με τον Μπράουν.

Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0, στο 05:14 είχαν πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα με 13-11. Οι Μονεγάσκοι είχαν περάσει μπροστά στο σκορ, με τους Βαυαρούς να βρίσκουν και πάλι απάντηση. Η Μονακό είχε βρει τον τρόπο της επιθετικά και με τρίποντο του Τζέιμς είχε το προβάδισμα με 23-20 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, με ένα σερί 8-0 μέχρι το 07:07, η Μπάγερν είχε ξεκινήσει ιδανικά και είχε πάρει το προβάδισμα με 30-23. Σε μία περίοδο με… μικρά διαστήματα εύστοχα στο σκοράρισμα, η Μονακό είχε πάρει το προβάδισμα στο 03:19 με 36-32 χάρις σε τρίποντο του Τζέιμς.

Στο 01:59, οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει σε 38-39, όμως με ένα νέο σερί (6-0), οι Γάλλοι είχαν το προβάδισμα με 45-38, 00:31 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το τελικό σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 40-45 μετά από βολές του Ουάλντεν.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Σίλεϊ στο 09:06 για το 42-45. Η απάντηση της Μονακό ήταν με σουτ του στο 08:32.

Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να μειώσουν στο 06:39 σε 46-48. Η Μονακό βέβαια με ένα σερί 5-0, είχε πάει και πάλι τη διαφορά στους εφτά (46-53). Οι Βαυαροί είχαν απάντηση και με ένα σερί 8-0 από το 04:40 μέχρι το 02:45, είχαν πάρει το προβάδισμα με 54-53.

Σε ένα ματς με πολλές ανατροπές, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει προβάδισμα με 57-54, όμως η Μπάγερν το είχε γυρίσει και πάλι (60-57) το οποίο ήταν και τελικό σκορ στο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Τζέιμς με τρίποντο για το 60-60 στο 09:54. Η Μπάγερν είχε απαντήσει με δίποντο στο 09:09, όμως τότε ήταν που άρχισε το γαλλικό σερί.

Από το 08:13 μέχρι το 05;53, οι φιλοξενούμενοι είχαν βάλει 10 πόντους και είχαν πάρει το προβάδισμα με 70-62. Οι Βαυαροί με ένα δικό τους σερί 6-0 είχαν μειώσει στο καλάθι, αλλά η Μονακό είχε πάει και πάλι τη διαφορά στους εφτά (68-75).

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν καλά τη διαφορά τους και 00:40 πριν τη λήξη ήταν μπροστά με 82-75. Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους και πήρανε τη νίκη με 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 40-45, 60-57, 81-84