Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Ερυθρός Αστέρας 87-80 (vid)

Μπάγερν – Ερυθρός Αστέρας 87-80 (vid)

Μπάγερν

Ανατροπή για την Μπάγερν με… τρομερό σερί.

Η Μπάγερν Μονάχου φιλοξένησε τον Ερυθρό Αστέρα στο «Audi Dome». Παρά το προβάδισμα που είχαν οι φιλοξενούμενοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, με μία μεγάλη ανατροπή τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι Γερμανοί πήραν τη νίκη με 87-80.

Το μόνο που μπορεί να κρατήσει ο Ερυθρός Αστέρας από το ματς, είναι ότι μετά από 2.5 μήνες στην ομάδα, ο Φακούντο Καμπάτσο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του. Ο Αργεντινός γκαρντ, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Γουίνστον με τρίποντο για τους γηπεδούχους στο 09:15. Η απάντηση του Ερυθρού Αστέρα ήταν με τον ίδιο τρόπο, με τον Βιλντόζα να απαντάει στο 08:02.

Σε ένα ματς που στην αρχή δεν ήταν ιδανικό στο σκοράρισμα, ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε βάλει για πρώτη φορά τους Σέρβους στο σκορ με 10-7 (τρίποντο) στο 04:54.

Η Μπάγερν έφερνε διαρκώς το ματς στα ίσα, όμως με ένα σερί 7-0, στα 00:52, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν μπροστά με 23-16. Το καλύτερο που είχαν καταφέρει οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν σε 19-23 με τρίποντο του Λούτσιτς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει και πάλι ο Γουίνστον, ο οποίος στο 08:54, είχε κάνει το 21-23, ενώ με δύο ελεύθερες βολές οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει στο 08:28. Οι πρώτοι πόντοι των Σέρβων στη δεύτερη περίοδο, είχαν έρθει με βολές του Πετρούσεφ. Έκτοτε, είχε ακολουθήσει ένα σερί 10-0 για τους Βαυαρούς, οι οποίοι στο 05:06, είχαν το προβάδισμα με 33-25.

Ο Ερυθρός Αστέρας, προσπάθησε να πάρει και πάλι προβάδισμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όμως το καλύτερο που είχε καταφέρει, ήταν να μειώσει σε 41-38 με τον Χασάν Μάρτιν, στα 25 δευτερόλεπτα.

Αντίδραση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν σειρά του Ερυθρού Αστέρα να βγάλει αντίδραση στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 8-0, είχαν πάρει το προβάδισμα με 46-41 μέχρι το 5. Το ιδιαίτερο στην τρίτη περίοδο, ήταν ότι το πρώτο καλάθι είχε μπει στο 07:32, ενώ το πρώτο εύστοχο σουτ από πλευράς Μπάγερν, είχε έρθει στο 04:13 για το 43-46.

Στο 02:39, οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0, είχαν πάρει διαφορά εννιά πόντων (52-43), όμως με τη σειρά τους οι Γερμανοί κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 7-0, είχαν μειώσει σε 50-52 στο 01:09. Το τελικό σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 52-56, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο τελευταίο δευτερόλεπτο με δύο βολές.

Το πρώτο καλάθι του τέταρτου δεκαλέπτου, το είχε πετύχει η Μπάγερν με τον Λούτσιτς στο 09:40. Ο Ερυθρός Αστέρας με ένα δίποντο και ένα τρίποντο μέχρι το 09:06, είχε πάει τη διαφορά και πάλι στους 7 (54-61). Μέχρι το 07:36, οι Σέρβοι είχαν ένα καλό προβάδισμα, αλλά με δύο σερί εύστοχα τρίποντα, οι Γερμανοί είχαν μειώσει σε 66-68 στο 06:41.

Στο 05:23, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάει τη διαφορά στους 9 (66-75) όμως η Μπάγερν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη στο ματς. Με ένα σερί 14-0 από το 04:41 μέχρι το 01:11, οι Βαυαροί είχαν πάρει το προβάδισμα στο ματς. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγξουν σωστά το αβαντάζ τους τα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι φτάσανε σε μία πολύ σημαντική νίκη με 87-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-38, 52-56, 87-80.