Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Άλμπα 75-76 (vid)

Μπάγερν – Άλμπα 75-76 (vid)

Μπάγερν

Με ήγετη τον Γιάννι Ουέτζελ η Άλμπα έφτασε στη νίκη.

Με τον Γιάννι Ουέτζελ σε νεκρό σχεδόν χρόνο να παίρνει το παιχνίδι στα χέρια του, η  Άλμπα Βερολίνου πήρε τη νίκη κόντρα στην Μπάγερν με 76-75 για τη 16η στροφή της Ευρωλίγκας και για πρώτη φορά στην ιστορία των δύο στη διοργάνωση.

Άστοχες θα χαρακτηρίζαμε τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα, μέσα σε 3΄΄ είχαν σημειώσει από δύο πόντους (2-2). Με τον Ουίμπεργκ η Μπάγερν έκτισε ένα προβάδισμα ασφαλείας (8-6). Η Άλμπα με «οδηγό» τον Λο «έτρεξε» ένα σερί 8-0, κλείνοντας έτσι την περίοδο με 14-22.

Στο ίδιο μομέντουμ κύλισε και η 2η περίοδος. Η φιλοξενούμενη ομάδα συνέχισε να κρατά τα «σκύπτρα» της αναμέτρησης (24-31). Η Μπάγερν κατάφερε να αντιδράσει, τρέχοντας ένα σερί 8-0 στο τέλος του ημιχρόνου μείωσε στον πόντο (37-38).

Στο Β΄ μέρος οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (36-38), με τον Λούσιτς στο 27΄ να γράφει το 53-50. Η 3η περίδος έληξε με 58-56.

Τελική ευθεία…. και το θρίλερ είχε ξεκινήσει, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (63-64 στο 33΄). Η Άλμπα εκμεταλευόμενη την επιθετική αδράνεια της Μπάγερν πήρε ξανά το προβάδισμα ( 71-72 στο 38′). Όμως ο Ουέτζελ με το εντυπωσιακό του κάρφωμα σε νεκρό χρόνο κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του με 76-75.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 37-38, 58-56, 75-76.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (28/3)

Τα φώτα στο Βελιγράδι και τον Ολυμπιακό «Πλούσιο» είναι το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (…