Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Βίρτους Μπολόνια 81-68 (vid)

Μονακό – Βίρτους Μπολόνια 81-68 (vid)

teodosic virtus monaco

Νίκη και χωρίς τον Τζέιμς η Μονακό

Ακόμη μία νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μονακό. Οι Μονεγάσκοι μ΄ ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με 81-68. Οι Ιταλοί ήταν ανταγωνιστικοί για ένα 20λεπτο, αλλά δεν άντεξαν και ηττήθηκαν παρότι οι γηπεδούχοι έπαιξαν χωρίς τον τιμωρημένο Μάικ Τζέιμς.

Το πρώτο πεντάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (11-12). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου. Οι άμυνες και των δύο ήταν τραγικές και γι αυτό σημειώθηκαν συνολικά 43 πόντοι (21-22).

Ο Μάρκο Μπελινέλι πήρε μπρος για τη Βίρτους και με 8 πόντους έδωσε τα ηνία στην ιταλική ομάδα (26-31). Η απάντηση της Μονακό ήταν άμεση και εκκωφαντική. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0 και έφεραν τούμπα το ματς (36-31). Οι Μονεγάσκοι διατήρησαν το προβάδισμα τους δίχως όμως να ξεφύγουν (41-37).

Η Μονακό ήταν κυρίαρχη στο δεύτερο μέρος. Η Βίρτους Μπολόνια κόλλησε επιθετικά και επέτρεψε στους γηπεδούχους να προηγηθούν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (63-53). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε τον πλήρη έλεγχο και τελικά πήρε τη νίκη με 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 41-37, 63-53, 81-68

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…