Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Βίρτους 111-80 (vid)

Μακάμπι – Βίρτους 111-80 (vid)

Μακάμπι

Σαρωτική Μακάμπι κόντρα στη Βίρτους.

Καταπληκτικό παιχνίδι στο Ισραήλ με τη Μακάμπι να μην… σταματάει πουθενά. Οι «πολεμιστές» ήταν εξαιρετικοί κόντρα στη Βίρτους και πέτυχαν μία μεγάλη κατοστάρα (111-80).

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Λορέντζο Μπράουν στο 09:48, ενώ με δύο τρίποντα του Κόλσον, στο 08:47 η Μακάμπι είχε το προβάδισμα με 8-0. Οι πρώτοι πόντοι της Βίρτους είχαν έρθει στο 07:54 με δίποντο του Οντζελέγιε.

Η πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς ήταν στο 06:34 μετά από καλάθι του Νέμπο. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν, όμως η διαφορά έμενε σε διψήφια επίπεδα στο μεγαλύτερο μέρος. Με ένα σερί 5-0 στο τέλος του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 28-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχε βάλει στο 09:27. Η Βίρτους είχε απαντήσει με δύο δίποντα μέχρι το 07:42 (Σόρκιν και Μίκεϊ). Στο 06:32 ο Μπελινέλι είχε μειώσει στους δέκα (34-24) ενώ με ένα σερί 5-0 από το 06:35 μέχρι το 06:19 οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει σε 38-29.

Η Μακάμπι που ήταν εξαιρετική επιθετικά, με ένα σερί 16-0 από το 04:57 μέχρι το 01:01, ήταν μπροστά στο σκορ με 59-31. Το τελικό σκορ στο πρώτο ημίχρονο είχε… ξεφύγει με το αποτέλεσμα να είναι 62-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λούντμπεργκ είχε πετύχει το πρώτο καλάθι με τρίποντο στο 09:41. Η Μακάμπι με ένα σερί 9-0, είχε πάει τη διαφορά σε πολύ μεγάλα επίπεδα, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 71-38. Από το 05:05 μέχρι το 03:02, οι φιλοξενούμενοι είχανε μειώσει σε 79-51.

Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αρκετά και η Μακάμπι ήταν μπροστά στο σκορ με τη λήξη της τρίτης περιόδου με 87-53.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Σόρκιν στο 09:35 για το 89-53. Η Βίρτους είχε απαντήσει με δίποντο του Αμπάς και του Μπάκο για το 89-57.

Στο 06:20 είχε κάνει το 96-62 η Μακάμπι, ενώ με ένα σερί 6-0 (όλοι οι πόντοι από τον Αμπάς) οι φιλοξενούμενοι είχανε μειώσει σε 96-68. Στο 03:51, με τρίποντο του Μένκο οι «πολεμιστές» είχαν φτάσει στην κατοστάρα με τρίποντο του Μένκο (101-68).

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 62-33, 87-53, 111-80

Περισσότερα από Παναγιώτης Ραμαντάνης

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…