Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Μπασκόνια 93-79 (vid)

Μακάμπι – Μπασκόνια 93-79 (vid)

Μακάμπι

Άλλη μία εντός έδρας νίκη για τη Μακάμπι.

Η Μακάμπι κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της για μία ακόμη φορά. Οι Ισραηλινοί υποδέχθηκαν την Μπασκόνια και επικράτησαν με 93-79.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης είχε έρθει από τη Μακάμπι με τον Λορέντζο Μπράουν στο 09:28, ενώ είχε ακολουθήσει και εύστοχο δίποντο του Νέμπο στο 08:59. Οι πρώτοι πόντοι της Μπασκόνια είχαν έρθει με βολές του Μαρίνκοβιτς στο 07:59.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν καλά το προβάδισμά τους και στο 04:33, μετά από ένα σερί 5-0, ήταν μπροστά στο σκορ με 17-11. Οι Ισπανοί που θέλανε να βγάλουνε αντίδραση, είχανε ισοφαρίσει στο 02:40 σε 21-21, όμως με δύο τρίποντα και ένα δίποντο, η Μακάμπι είχε πάλι προβάδισμα (29-21).

Το τελικό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν 29-23, μετά από βολές του Γκεντράιτις.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Χάουαρντ με τρίποντο για το 29-26 στο 09:47. Με ένα γκολ φάουλ του Μπάλντουγουϊν και ένα τρίποντο του Μάρτιν, η Μακάμπι είχε πάρει προβάδισμα 35-26 στο 07:56.

Η διαφορά είχε γίνει για πρώτη φορά 06:58, όταν μετά από τρίποντο του Λορέντζο Μπράουν η Μακάμπι προηγούταν 38-27. Ενώ το σκορ είχε φτάσει στο 43-29, η Μπασκόνια με ένα σερί 11-0, είχε μειώσει σε 43-40 στο 02:14.

Μία εξαιρετική προσπάθεια από τους Ισπανούς να πάρουν προβάδισμα, με τη Μακάμπι βέβαια να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 49-45.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Χόμες στο 09:04 για το 49-47. Οι Βάσκοι είχαν μπει πολύ δυνατά και με ένα σερί 15-0, είχαν καταφέρει στο -6:16 να έχουν το προβάδισμα για 11 πόντους (49-60).

Παρά το σοκαριστικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «πολεμιστές» είχαν απάντηση και με ένα δικό τους σερί 14-0, είχαν πάρει το προβάδισμα με 63-60 στο 03:05. Η Μπασκόνια είχε προβάδισμα 63-65 στο 02:19, όμως με ένα νέο σερί 9-0, η Μακάμπι τελείωσε την περίοδο με το υπέρ της 72-65.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει η Μακάμπι με τον Μπόλντουγουϊν στο 09:39, ενώ στο 08:50 με δύο εύστοχες βολές του Ντιμπαρτολομέο, το σκορ είχε γίνει 76-65.

Οι πρώτοι πόντοι των Ισπανών στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαν έρθει με δίποντο του Κότσαρ στο 07:57. Η Μακάμπι που έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού σε συνδυασμό και με την αστοχία της Μπασκόνια, στο 03:20 ήταν μπροστά με 86-71.

Όσο και αν προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι, δεν μπορούσαν να πλησιάσουν ξανά στο σκορ. Οι «πολεμιστές» ήταν αυτοί που πήραν μία πολύ σημαντική νίκη με 93-79.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 49-45, 72-65, 93-79

Περισσότερα από Παναγιώτης Ραμαντάνης

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…