Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Φενέρμπαχτσε 78-74 (vid)

Μακάμπι – Φενέρμπαχτσε 78-74 (vid)

Μακάμπι

Επιστροφή στις νίκες για τη Μακάμπι.

Η Μακάμπι υποδέχθηκε τη Φενέρμπαχτσε για την 27η αγωνιστική της Euroleague. Αν και η ομάδα του Ιτούδη βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Ισραηλινοί κάνανε την ανατροπή και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Μότλεϊ για τους φιλοξενούμενους στο 08:28. Η απάντηση από τη Μακάμπι, είχε έρθει με τρίποντο του Λορέντζο Μπράουν στο 07:42, για το πρώτο ισραηλινό προβάδισμα.

Είχε ακολουθήσει για τη Φενέρ ένα πολύ μεγάλο σερί (13-0) από το 07:24 μέχρι το 04:38 για το 15-3. Σε μία περίοδο που το σκορ ήταν μεγάλο και οι δύο ομάδες προσπαθούσανε να κάνουν γρήγορες επιθέσεις, το καλύτερο που είχαν καταφέρει οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 17-25.

Το σερί που είχε κάνει η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ήταν αυτό που είχε φέρει νωρίς στο παιχνίδι σε δυσκολία τους γηπεδούχους.

Στη δεύτερη περίοδο, το πρώτο καλάθι είχε έρθει από τους γηπεδούχους με τον Κόχεν να σκοράρει στο 09:43 με 25-19. Η απάντηση των φιλοξενούμενων είχε έρθει με τον Έντουαρντς στο 09:25.

Οι δύο ομάδες πηγαίνανε καλάθι καλάθι, μέχρι που η Μακάμπι με ένα σερί 6-0, είχε ισοφαρίσει σε 31-31 στο 04:02, μετά από δίποντο του Ντιμπαρτολομέο. Η Φενέρ είχε πάλι και πάλι προβάδισμα με 33-31, όμως με ένα δίποντο σου Σόρκιν και μία βολή του Μπράουν, οι Ισραηλινοί είχαν βγει μπροστά με 34-33 στο 02:55.

Ένα προβάδισμα που κράτησαν μέχρι το τέλους του ημιχρόνου, καθώς είχαν πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 43-39. Ένα δεύτερο δεκάλεπτο το οποίο είχε κυλήσει εξαιρετικά για την ομάδα του Κάτας.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο το είχε πετύχει ο Σόρκιν στο 09:33, ενώ με δίποντο του Κόλσον ένα λεπτό αργότερα, το σκορ είχε πάει 47-39. Η Φενέρ είχε απαντήσει με ένα τρίποντο του Ουίλμπεκιν και ένα δίποντο του Καλάθη μέχρι το 07:12 για το 47-44.

Οι γηπεδούχοι, είχαν βάλει πέντε σερί πόντους, αλλά μέχρι το 05:17, οι Τούρκοι με ένα 7-0, είχαν μειώσει στον πόντο (52-51). Σε ένα τρίτο δεκάλεπτο… ροντέο, η Μακάμπι είχε προηγηθεί 56-51, αλλά η Φενέρμπαχτσε είχε ισοφαρίσει και πάλι. Τελικά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με ένα δίποντο του Κόλσον και ένα τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 61-56.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, η Μακάμπι είχε ξεκινήσει με ένα σερί 5-0 μέχρι το 07:45 για το 66-56. Οι πρώτοι πόντοι της Φενέρ, είχαν έρθει με τον Μπιέλιτσα στο 05:51 για το 66-58.

Όχι μόνο αυτό, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν πάει τη διαφορά μέχρι και τους έντεκα πόντους, στο 05:28 κάνοντας το 69-58. Βέβαια, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε απάντηση και μέχρι το 01:47, είχε ισοφαρίσει σε 71-71.

Στα 57 δευτερόλεπτα, η Φενέρ είχε μειώσει και πάλι στον πόντο με δίποντο του Γκούντουριτς (74-73), όμως με δύο βολές του Μπράουν στα 21 δευτερόλεπτα, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 76-73.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει με τον Ουίλμπεκιν σε 76-74, αλλά με δύο βολές του Μπάλντγουιν, διαμορφώθηκε το τελικό 78-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 43-39, 61-56, 78-74