Κεντρική Basket League Λαύριο – Άρης 81-70 (vid)

Λαύριο – Άρης 81-70 (vid)

Λαύριο

Πολύ σημαντική νίκη για το Λαύριο επί του Άρη.

Οι πρώτοι πόντοι της αναμέτρησης, είχαν έρθει από τους γηπεδούχους, καθώς ο Φλαγκ είχε ευστοχήσει σε δύο ελεύθερες βολές στο 09:25. Η απάντηση για τον Άρη, είχε έρθει με τον ακριβώς ίδιο τρόπο, χάρις τον Γκούντογουιν στο 08:27.

Το πρώτο «κίτρινο» προβάδισμα είχε έρθει στο 08:01, μετά από εύστοχο λέι απ του Νετζήπογλου. Το σκορ δεν ξέφευγε και οι δύο ομάδες ήταν διαρκώς κοντά τα πρώτα λεπτά, με το Λαύριο να παίρνει και πάλι το προβάδισμα στο 04:19 με δίποντο του Νικολαΐδη.

Η πρώτη καλή διαφορά, είχε έρθει στα 00:39, όταν μετά από βολές του Φλαγκ, οι γηπεδούχοι είχαν πάει μπροστά με εφτά πόντους (22-15). Ο Άρης το καλύτερο που είχε καταφέρει στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν να μειώσει σε 22-19 με τον Μήτρου-Λονγκ.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Γερομίχαλος στο 09:30 για το 25-19 με γκολ φάουλ. Η απάντηση του Άρη ήταν με τον Χριστίδη στο 09:08 για το 25-21.

Το Λαύριο κρατούσε πολύ καλά τη διαφορά του μέχρι τα μισά της περιόδου, με τον Βασίλη Καβαδά να μειώνει σε 31-28 μετά από δύο ελεύθερες βολές.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, με τον Άρη να μην έδειχνε ικανός τουλάχιστον στη δεύτερη περίοδο να κάνει την ανατροπή. Το Λαύριο είχε πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 40-37.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Γερομίχαλος στο 09:34 για το 42-37. Η απάντηση του Άρη ήταν με τον Γκούντγουιν στο 09:14 για το 42-39.

Ένα τρίτο δεκάλεπτο που είχε αρκετές άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν, με το Λαύριο όμως να κράταγε σταθερά το προβάδισμά του και στο 05:30 μετά από τρίποντο του Γκρέι είχε πάει τη διαφορά και πάλι στους εφτά 50-43.

Όχι μόνο αυτό, αλλά στο 04:30, μετά από τρίποντο του Κόουλ, το προβάδισμα είχε γίνει διψήφιο 55-45. Ο Άρης είχε μειώσει στους τέσσερεις, αλλά με σωστές επιθετικές αποφάσεις, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει διαφορά έντεκα πόντων με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (62-51).

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι ήταν και πάλι από τους γηπεδούχους, με τον Λάνγκεβαϊν στο 09:21 να κάνει το 64-51. Ο Άρης με μία βολή του Νότε είχε μειώσει σε 64-52.

Στο 04:53, η διαφορά είχε πάει μετά από ώρα σε μονοψήφιο αριθμό, με τον Καβαδά να κάνει το 68-60 με δίποντο. Οι «κίτρινοι» πίεζαν για να μειώσουν, αλλά το Λαύριο έβρισκε λύσεις επιθετικά και στα 00:52 ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη κάνοντας το 78-68 με τον Γερομίχαλο.

Το Λαύριο μπόρεσε να φτάσει στη νίκη, με το τελικό σκορ να είναι 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-37, 62-51, 81-70