Κεντρική Basket League Κολοσσός – Απόλλων Πάτρας 88-68

Κολοσσός – Απόλλων Πάτρας 88-68

Κολοσσός

Ξέσπασε ο Κολοσσός.

Ο Κολοσσός βγάζοντας αντίδραση στο 2ο μέρος κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα με 88-68 για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με  τον καλυύτερο τρόπο μπήκε ο Κολοσσός στην αναμέτρηση , διαμορφώνοντας το +5 στα πρώτα 4΄ της 1ης περιόδου (10-5) και έπειτα κλείνοντας το δεκάλεπτο με 24-15.

Η φιλοξενούμενη ομάδα με τους Σίλα και Βερτζ μείωσαν την διαφορά στους +3 (24-21). Με τους  Καράμπελας και Φιλιππάκο να συνεχίζουν την προσπάθεια, ο Απόλλωνας έκλεψε τα ηνία παό τον Κολοσσό (27-29). Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια (32-29), με το ημιχρονο να λήγει με ισοπαλία 40-40.

Στην επανάληψη ήρθαν τα πάνω- κάτω… (46-50, 23′). Με ηγέτη τον Λίνο Χρυσικόπουλο ο Κολοσσός έτρεξε ένα εοιμέρους  13-0, κλείνοντας την 3η περίοδο με 66-57.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση αλλά μάταια, αφού ο Κολοσσός είχε φτάσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (76-64, 35′). Η αναμέτρηση είχε πλευρίσει με τον Χρυσικόπουλο να έχει πάρει «φωτιά»   (83-68). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην νίκη με 88-68, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 40-40, 66-57, 88-68.