Κεντρική Basket League Καρδίτσα – Λαύριο 70-85

Καρδίτσα – Λαύριο 70-85

Karditsa Lavrio

Νίκη παραμονής για το Λαύριο.

Νίκη και παραμονή στο πρωτάθλημα πήρε το Λαύριο, που επικράτησε 70-85 της Καρδίτσας στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης», στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basketleague.

Από νωρίς το Λαύριο μπήκε με στόχο τη νίκη, αφού στο 3“ πήρε την πρώτη διψήφια διαφορά με +11 (9-20). Ο ρυθμός παρέμενε υπέρ των φιλοξενούμενων, και χωρίς να δεχτούν πίεση από την Καρδίτσα έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ να παραμένει σε διψήφια επίπεδα (15-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλοί βρήκαν λύσεις μειώνοντας σε (28-30) στο 15“, αλλά το Λαύριο συνέχιζε να έχει το ρόλο οδηγού στο ματς, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +3 (34-37).

Στην επανάληψη η Καρδίτσα -αν και είχε το μομεντουμ υπέρ της- οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν γρήγορα ένα 9-0 με τον Τζάστιν Γκρέι στο «τιμόνι» και ξανά πήραν το ρόλο οδηγού με +14 (39-53).  Οι γηπεδούχοι ωστόσο με ένα εκρηκτικό «ξέσπασμα» στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, αρχικά μείωσαν σε (50-61), και στη συνέχεια πλησίασαν στο -6 (55-61).

Παρόλα αυτά η καλή επιθετική λειτουργία του Λαυρίου δεν επέτρεψε στους Θεσσαλούς να βρουν εύκολα απαντήσεις, και πήραν ξανά τα ηνία υπέρ τους στο 35“ με +11 (60-71). Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου δεν βρήκε αντίδραση και έτσι το Λαύριο πήρε τη νίκη με 70-85.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 34-37, 50-61, 70-85.