Κεντρική Basket League Ιωνικός – Περιστέρι 75-102

Ιωνικός – Περιστέρι 75-102

Ionikos Peristeri

Εύκολη νίκη για το Περιστέρι.

Εύκολη επικράτηση είχε το Περιστέρι στη Νίκαια, που κέρδισε τον Ιωνικό με 75-102 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Ο Ιωνικός παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες, προσπάθησε να βρει αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη εμφανίστηκε ανώτερη και κέρδισε δίκαια το παιχνίδι.

Με το ξεκίνημα του αγώνα στο κλειστό του Πλάτωνα, οι δυο ομάδες έγιναν παράγοντες στο σκοράρισμα, αφού στα πρώτα τρία λεπτά το σκορ ηταν υψηλό (11-10). Ο Ιωνικός συνέχισε να βρίσκει στόχο παίρνοντας προβάδισμα με +6 (16-10), και με ποσοστό 100% επιτυχίας στα τρίποντα (4/4) ανέβασε τη διαφορά στο +9 (21-13). Στη συνέχεια ο Μωραΐτης ανέλαβε δράση με διαδοχικά τρίποντα, και οι δυο ομάδες έκλισαν το δεκάλεπτο με απόλυτη ισορροπία (27-27).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κιανοκίτρινοι» μπήκαν με ρυθμό, και έχτισαν για πρώτη φορά ένα προβάδισμα με +6 (29-35). Η ομάδα της Νίκαιας δυσκολευόταν να βρει λύσεις, και έτσι το Περιστέρι ανέβασε το σκορ σε διψήφια επίπεδα (29-39) στο 14“. Όσο κυλούσε το χρονόμετρο το Περιστέρι ανέβαζε κι άλλο στροφές, φτάνοντας το +14 (34-48) στο 17“. Ο Ιωνικούς αδυνατούσε να βρει λύσεις, και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν γρήγορα το +20 (34-54) βρίσκοντας εύκολα κενούς διαδρόμους. Μέχρι το ημίχρονο οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν είναι το επιμέρους 4-0, κλείνοντας το ημίχρονο στο -16 (41-57).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός προσπάθησε να βρει αντίδραση, βρίσκοντας λύσεις από τους Σίμονς και Αρσενόπουλο, και μείωσε στο 23“ σε (50-62). Στη συνέχεια οι Νικαιώτες -αν και έφτασαν- το (60-69), το Περιστέρι δεν τους άφησε να πλησιάσουν , και με το 10-0 επιμέρους σκορ ανέβασαν τη διαφορά ξανά στο +19 (60-79), αφήνοντας διαδικαστικό το τελευταίο μέρος του αγώνα.

Στα 10“ λεπτά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το μεγάλο προβάδισμα υπέρ τους, και διαμόρφωσαν το τελικό 75-102.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 41-57, 62-79, 75-102.