Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Ανατολού Εφές 94-75 (vid)

Ερυθρός Αστέρας – Ανατολού Εφές 94-75 (vid)

Crvena Zveda Anadolu Efes

Θρίαμβος για τον Ερυθρό στο «Aleksandar Nikolic Hall».

Επιστροφή στις νίκες για τον Ερυθρό Αστέρα, που επικράτησε με 94-75 της Ανατολού Εφές στην έδρα του, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με σερί 5-0 ξεκίνησε τον αγώνα η Εφές, παίρνοντας τα ηνία του σκορ υπέρ της στο 6′ με +8 (9-17). Η απάντηση για τον Ερυθρό Αστέρα δεν άργησε να έρθει, και με τον Ντόμπριτς να αναλαμβάνει δράση μείωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου σε (20-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές είχε τον πρώτο λόγο, αφού με πρωτοβουλίες των Κλάιμπερν και Ντάνστον, έφτασαν ξανά το +8 (26-34). Ωστόσο οι Σέρβοι «έκοψαν» γρήγορα τον ρυθμό των φιλοξενούμενων στο 15′, ανατρέποντας το σκορ σε +2 (36-34) με Νεμάνια Νέντοβιτς στο «τιμόνι». Ο Ερυθρός συνέχισε να ανεβάζει στροφές, και οδηγήθηκε στο ημίχρονο με +4 (49-45).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, παίρνοντας για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά (55-45). Η Εφές προσπάθησε να πλησιάσει, και τα κατάφερε στο 28′ με τον Μπράιαντ να γίνετε παράγοντας του αγώνα (66-67).

Τελική ευθεία… Ο Καμπάτσο βγήκε μπροστά και ανάλαβε δράση, ανεβάζοντας τη διαφορά και πάλι στο +8 (78-70) στο 34′. Από εκείνο το σημείο το ματς είχε πάρει τον δρόμο του, αφού η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν ανήμπορη να αντιδράσει, και έτσι ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε στο τελικό (94-75).

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 49-45, 68-67, 94-75.