Κεντρική Ψαγμένα Ελευθερία Μοσχάτου – Νίκη Λευκάδας 56-50

Ελευθερία Μοσχάτου – Νίκη Λευκάδας 56-50

A956D6BC 7601 4BA8 BFBF 391E10B91DEB e1679771838397

Το «εισιτήριο» για τον τελικό πήρε η Ελευθερία Μοσχάτου.

Στον τελικό της Κυριακής (26/3, 14.00) προκρίθηκε η Ελευθερία Μοσχάτου (θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό) μετά την επικράτηση της με 56-50 επί της Νίκης Λευκάδας.

Κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα ήταν οι δύο ομαδες (3-2). Η Νίκη Λευκάδας με τη Δαμουλάκη πήρε το προβάδισμα (12-9).  Με την Κάλογουεϊ να κάνει την αρχή και την Στούπα να συνεχίζει αυτό που έχτισε η συμπαικτριά της, η Ελευθερία Μοσχάτου έκλεισε την 1η περίοδο με +2 (15-13).

Το σκορ της περιόδου άνοιξε η Γωγώ Σταμάτη, χαρίζοντας ελαφρύ προβάδισμα στην ομάδα της (20-17). Οι δύο ομάδες πήγαιιναν χέρι – χέρι στο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (23-22). Με Κάλογουεϊ και Στούπα η ομάδα του Γιώργου Σίμου απέκτησε τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου στους +7 (31-24).

Στιο ίδιο μομέντουμ κύλισε και η 3η περίοδος, η ομάδα της Λευκάδας με τη Φουράκη είχε επιστρέψει ξανά στην αναμέτρηση (34-29), με την 3η περίοδο να λήγει με 43-38.

Στην 4η περίοδο ήρθαν τα πάνω- κάτω, η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι (48-48). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο στο δεκάλεπτο (49-50), με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (51-50). Η Καρακασίδου με εύστοχες βολές και ψυχραιμία, ήταν αυτή που έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό στην ομάδα της!

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 31-24, 43-38, 56-50

Περισσότερα σε Ψαγμένα

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…