Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Παρτιζάν 84-97 (vid)

Εφές – Παρτιζάν 84-97 (vid)

Εφές

Πολύ μεγάλο διπλό για την Παρτιζάν στην έδρα της Εφές.

Με ένα απίστευτο ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Παρτιζάν κατάφερε να πάρει μία πολύ μεγάλη νίκη στην έδρα της Εφές με 97-84. Με την έναρξη της αναμέτρησης, το πρώτο καλάθι ήταν τρίποντο με τον Μπράιαντ στο 09:35, ενώ είχε ακολουθήσει ένα δίποντο του Μπράιαντ Ντάνστον στο 08:48.

Οι πρώτοι πόντοι των Σέρβων είχαν έρθει από τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο 08:22. Η Εφές που είχε μπει πιο καλά στο ματς, στο 06:43 μετά από δίποντο του Μίτσιτς είχε το προβάδισμα με 10-2.

Η Παρτιζάν που έδειχνε να… πατάει σε άλλο γήπεδο, δεν μπορούσε να επιτεθεί σωστά. Από το 05:08 μέχρι το 01:39, με ένα σερί 10-0, οι Τούρκοι είχαν το προβάδισμα με 23-6.

Το καλύτερο που είχαν καταφέρει οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσει πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου σε 23-11.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει η Παρτιζάν με τον Λεντέι στο 09:36 για το 23-13, ενώ είχαν ακολουθήσει άλλα δύο καλάθια για το 23-17.

Όχι μόνο αυτό, αλλά μέχρι το 06:01, οι Σέρβοι είχαν μειώσει στον ένα πόντο, καθώς μετά από δίποντο του Νάναλι το σκορ ήταν 25-24. Τα λάθη που έκανε στο πρώτο δεκάλεπτο η Παρτιζάν, τα έκανε στο δεύτερο η Εφές.

Οι Τούρκοι που δεν έδειχναν ικανοί να συνέλθουν (στη δεύτερη περίοδο τουλάχιστον) στο 03:46, είχαν χάσει και το προβάδισμά τους, με τον Λεντέι να βάζει μπροστά στο σκορ τους Σέρβους με 31-30.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (35-39) με την Εφές να καταφέρνει να μειώσει σε 37-39, το οποίο ήταν και τελικό σκορ στο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Νάναλι με τρίποντο, ενώ είχε ακολουθήσει ένα δίποντο του Έξουμ στο 08:28 για το 37-44. Οι πρώτοι πόντοι για την Εφές στην τρίτη περίοδο, ήταν με τρίποντο του Κλάιμπερν, ενώ είχε ακολουθήσει ένα ακόμη τρίποντο για το 43-44 στο 07:25.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει και πάλι προβάδισμα στο 05:19, με 48-47. Ένα δεκάλεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, είχε λήξει με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 64-663.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι πρώτοι πόντοι είχαν έρθει για τους φιλοξενούμενους με βολές του Αβράμοβιτς στο 09:23, ενώ είχε ακολουθήσει δίποντο του Τριφούνοβιτς για το 64-67.

Στο 06:49 ο Μπράιαντ είχε βάλει μπροστά την Εφές με 72-71 όμως εκεί είναι που… τα χάσανε οι γηπεδούχοι. Με ένα απίστευτο σερί 16-0, η Παρτιζάν είχε πάρει προβάδισμα με 87-72, ένα υπέρ της σκορ το οποίο δεν φαινόταν ότι μπορούσε να το χάσει.

Πράγματι, το τελικό σκορ ήταν 84-97, με την Παρτιζάν να παίρνει ένα πολύ μεγάλο διπλό και να δείχνει ότι δεν θα χάσει με τίποτα τη θέση της στην οχτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 37-39, 64-63, 84-97

Ολυμπιακός: «Ένα ακόμα παιχνίδι» (vid)

Δείτε όλα όσα έγιναν στο Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα. Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός, κ…