Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Μπολόνια 86-67 (vid)

Εφές – Μπολόνια 86-67 (vid)

Εφές

Πολύ σημαντική νίκη για την Εφές.

Η Εφές υποδέχθηκε την Μπολόνια και κατάφερε να επικρατήσει με 86-67. Οι Τούρκοι πήρανε μία πολύ σημαντική νίκη, που τους διαμορφώνει το ρεκόρ σε 15-16 και πλησιάζει την οχτάδα της Euroleague.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Κλάιμπερν στο 09:34. Η απάντηση της Βίρτους ήταν με δύο εύστοχες επιθέσεις του Μίκεϊ μέχρι το 08:06 για το 2-4.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει και πάλι προβάδισμα με γκολ φάουλ του Μπράιαντ, ενώ στο 07:02, η Βίρτους είχε μπει και πάλι μπροστά με τρίποντο του Οντζελέγιε.

Σε μία περίοδο κάκιστη επιθετικά για τις δύο ομάδες, η Εφές είχε πάρει στο 01:24 το προβάδισμα με 13-11. Η Μπολόνια είχε πετύχει το τελευταίο καλάθι του δεκαλέπτου στο 01:10.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι πρώτοι πόντοι ήταν με βολές του Ζίζιτς στο 09:32. Είχαν ακολουθήσει άλλοι τέσσερεις πόντοι για την Εφές για το 19-13. Οι Ιταλοί είχαν βάλει το πρώτο τους καλάθι στη δεύτερη περίοδο με τον Μπάκο στο 07:45.

Οι γηπεδούχοι με ένα νέο σερί (7-0) είχαν πάρει πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (26-15), με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε με ένα σερί 7-0 από το 05:34 μέχρι το 04:2 για το 26-22.

Ένα νέο σερί είχε ακολουθήσει (τρίτο στη σειρά) 7-0 για την Εφές, η οποία είχε το προβάδισμα με 33-22 στο 01:23. Το τελικό σκορ στο ημίχρονο, ήταν 36-27 μετά από τρίποντο του Λούντμπεργκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τον πρώτο πόντο τον είχε πετύχει η Εφές με βολή του Πλάις ενώ είχαν ακολουθήσει άλλα δύο εύστοχα καλάθια για το 41-27 στο 07:27. Οι πρώτοι πόντοι των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν με τον Οντζελέγιε στο 06:58 για το 41-29.

Οι Τούρκοι που φαινόντουσαν πιο αποφασισμένοι, με ένα τρίποντο και ένα δίποντο μέχρι το 05:21, είχαν πάρει διαφορά 17 πόντων (46-29). Οι Ιταλοί προσπαθούσανε να βγάλουν αντίδραση αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία με τη διαφορά να πηγαίνει πάνω από 20 πόντους στα 00:52 (57-36).

Το τελικό σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν 60-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Μανιόν με τρίποντο στο 09:33, ενώ είχε ακολουθήσει άλλο ένα τρίποντο για το 60-44. Η απάντηση της Εφές ήταν με πέντε πόντους μέχρι το 07:47 για το 65-44.

Στο 03:52, η διαφορά είχε ξεφύγει μετά από δίποντο του Ζίζιτς, με το σκορ να είναι 76-50. Οι Ιταλοί το καλύτερο που είχαν καταφέρει, ήταν να μειώσουν τη διαφορά, με την Εφές να παίρνει τη νίκη με 86-67.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 36-27, 60-38, 86-67