Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Μακάμπι 64-86 (vid)

Εφές – Μακάμπι 64-86 (vid)

Εφές

Μεγάλη νίκη της Μακάμπι στην Τουρκία.

Η Εφές φιλοξένησε τη Μακάμπι για την 28η αγωνιστική της Euroleague. Οι «πολεμιστές» πήραν ένα πολύ μεγάλο διπλό με 86-64, με την ομάδα του Αταμάν να απομακρύνεται από την οχτάδα.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Λορέντζο Μπράουν στο 09:44. Η Εφές είχε απαντήσει με δύο βολές του Εμπαγιέ στο 09:17 για το 2-2, αν και η Μακάμπι με ένα σερί 7-0, είχε προβάδισμα 9-2.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσανε να μειώσουν, όμως οι Ισραηλινοί βρισκόντουσαν σε εξαιρετική κατάσταση στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 02:22, η διαφορά είχε πάει στους 12, μιας και μετά από τρίποντο του Μάρτιν το σκορ ήταν 13-25.

Σε μία πρώτη περίοδο με τρομερή επιθετική διάθεση, το καλύτερο που είχαν καταφέρει ήταν να μειώσουν σε 20-33.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι είχαν πετύχει το πρώτο καλάθι με τον Χίλιαρντ (τρίποντο) στο 09:07, ενώ μέχρι το 06:14 είχαν ένα σερι 12-0 για το 45-20. Μία πάρα πολύ μεγάλη διαφορά για την ομάδα του Κάτας.

Οι πρώτοι πόντοι των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν έρθει με τον τρίποντο του Μπομπουά για το 23-45 στο 05:51. Η Εφές όσο και να προσπαθούσε να μειώσει, δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Μακάμπι.

Οι Ισραηλινοί ήταν κυρίαρχοι και είχαν πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 54-33, μία διαφορά που με βάση την εικόνα των ομάδων δεν φαινόταν πως μπορούσαν να καλύψουν οι Τούρκοι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το πρώτο καλάθι το είχαν πετύχει οι γηπεδούχοι με τον Ντάνστον στο 09:48, ενώ είχε ακολουθήσει δίποντο του Μπράιαντ στο 08:31 για το 37-54.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσει με δίποντο του Νέμπο και μία βολή του ίδιου παίκτη. Στο 04:07, οι Ισραηλινοί ήταν μπροστά στο σκορ με 66-41, ενώ είχε ακολουθήσει ένα σερί της Εφές για το 48-66 στο 01:31, κάτι το οποίο βέβαια δεν άλλαξε πολλά στο ματς, μια και η διαφορά στο τέλος ήταν στους 20  στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (48-68).

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, το πρώτο καλάθι τον πρώτο πόντο τον είχε πετύχει η Εφές με βολή του Κλάιμπερν στο 09:33. Είχε ακολουθήσει δίποντο του ίδιου παίκτη για το 51-68, ενώ ο Κλάιμπερν είχε κάνει το 51-70 στο 08:09.

Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να μειώσουν στους 12 με τρίποντο του Κλάιμπερν στο 04:49. Η Μακάμπι βέβαια είχε απάντηση και στο 01:20 ήταν μπροστά με 84-62.

Η Εφές δεν είχε απάντηση με το τελικό αποτέλεσμα να ήταν 64-86. Μία πολύ μεγάλη νίκη για τη Μακάμπι με πρωταγωνιστή τον Μπάλντγουιν.

Τα δεκάλεπτα: 20-33, 33-54, 48-68, 64-86