Κεντρική Basket League Άρης – Ιωνικός 103-64

Άρης – Ιωνικός 103-64

47FAC262 EE95 49E0 9489 9238D0A3DB5F

Σαν να ήταν προπόνηση για τον Άρη.

Χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα ο Άρης επικράτησε του Ιωνικού με 103-64 ανήμερα των 109ων γενεθλίων του. Με φορά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παρκέ, μέσα σε 4’ είχαν διαμορφώσει το (13-2). Οι φιλοξενούμενοι στο 7’ βρήκαν τα πάτημα τα τους μειώνοντας σε 20-14, όμως ο Άρης με «πατημένο το πόδι στο γκάζι» έκλεισε την 1η περίοδο με 26-17.

Ο Τολιόπουλος είχε πάρει φωτιά, μέσα σε 11’ είχε φτάσει τους 11 πόντους με 1/1 δίποντο και 3/5 τρίποντα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας τη διαφορά στους +23 στο τέλος του ημιχρόνου (57-34).

Ο Ιωνικός έψαχνε λύσεις στο παρκέ, όμως οι αριθμοί του τα έλεγαν όλα, είχε 3/13 δίποντα και 12 λάθη μέσα στα 20’.

Η ομάδα του Γιάννη Καστριτή με «καπετάνιο» τον Τολιόπουλο είχε βάλει πλώρη για τη νίκη (77-47). Η 3η περίοδος έληξε με 84-48.

Τελική ευθεία… Η αναμετρήση είχε πλευρίσει με τη διαφορά να έχει φτάσει στα ύψη (88-53). Από τη μία τα λάθη από την άλλη οι λίγες επιλογές του Ιωνικού στο rotation, δεν του επέτρεψαν να είναι ανταγωνιστικός με αποτέλεσμα ο Άρης να πετύχει μια εύκολη νίκη (103-64).

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 59-34, 86-48, 103-64.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/3)

Τα «φώτα» στην Ιταλία και τον Παναθηναϊκό «Πλούσιο» είναι και το σημερινό τηλεοπτικό πρόγρ…