Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα – Εφές 95-93 (vid)

Άλμπα – Εφές 95-93 (vid)

Άλμπα

Με τον Λουκ Σίκμα πήρε τη νίκη η Άλμπα.

Με το εντυπωσιακό κάρφωμα του Λουκ Σίκμα στο 1.3” για το τέλος της αναμέτρησης, η Άλμπα Βερολίνου πήρε την πολυπόθητη νίκη κόντρα στην Αναντολού Εφές με 95-93 για την 30η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα ήταν οι δύο ομάδες (15-16). Ο Λούις Ολίντε με το εύστοχο σουτ του ήταν αυτός που χάρισε προβάδισμα ασφαλείας στην Άλμπα (22-18). Ο Άντε Ζίζιτς δεν το άφησε έτσι, έγραψε το (22-21), με την 1η περίοδο να λήγει στο με +2 για τους γηπεδούχους (23-21).

Οι τούρκικη ομάδα προσπάθησε να βρει τα πατήματα της στη 2η περίοδο, με τον Βασίλιε Μίσιτς να διαμορφώνει το (36-32). Όσο μείωνε η ομάδα του Έργκιν Αταμάν άλλο τόσο χτυπούσε από την περιφέρεια η Άλμπα (46-38). Με το εύστοχο τρίποντο του Τζαλίν Σμιθ, οι γηπεδούχοι έφυγαν με +9 για τα αποδυτήρια (49-40).

Η ομάδα του Βερολίνου είχε τον απόλυτο έλεγχο (64-53) μέχρι να της κόψει τον αέρα η φιλοξενούμενη ομάδα (68-65). Η 3η περίοδος έληξε με τη διαφορά στον πόντο (68-67).

Στην 4η περίοδο ήρθαν τα πάνω-κάτω (73-75), η Εφές είχε επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι (75-77). Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια (84-86). Ο Λουκ Σίκμα με το εντυπωσιακό του κάρφωμα ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (95-93).

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 49-40, 68-67, 95-93.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (19/3)

Τα «φώτα» σε Ολυμπιακό και Περιστέρι «Πλούσιο» είναι το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (19/…