Κεντρική Basket League ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 77-73

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 77-73

AEK Panathinaikos

Έπαιξε σαν «Βασίλισσα» η ΑΕΚ και προστάτεψε την έδρα της.

Προστάτεψε την έδρα της και σημείωσε μεγάλη νίκη η ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό με 77-73. Οι «πράσινοι» δέχονται ακόμη μια ήττα στο πρωτάθλημα, και πλέον απομακρύνονται όλο ένα και περισσότερο από την κορυφή.

Παράγοντες από το ξεκίνημα του αγώνα έγιναν οι δυο ομάδες στο κλειστό των Λιοσίων, με τον Παναθηναϊκό στο 4“ να παίρνει προβάδισμα με +5 (9-13). Η «Ένωση» παρέμεινε ανταγωνιστική στο ματς, ωστόσο οι «πράσινοι» είχαν τον πρώτο λόγο και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4 (15-19).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Μάριους Γκριγκόνις ανέβασε τη διαφορά στο +7 (15-22) για τους «πράσινους», αλλά η ΑΕΚ με δυο διαδοχικά τρίποντα των «ψηλών» της (Μίτσελ, Μάιλς), μείωσε γρήγορα σε (21-24). Οι «κίτρινοι» συνέχισαν να ανεβάζουν ρυθμό, και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με +1 (25-24) στο 14“. Μέχρι το ημίχρονο οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τους γηπεδούχους να οδηγούνται στην ανάπαυλα με (37-34).

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, αφού προηγήθηκε με +6 (43-37). Έκτοτε η διαφορά έμενε υπέρ της, παίρνοντας το μεγαλύτερο προβάδισμα με +8.

Με φόρα μπήκε ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα υπέρ του (60-63), με επιμέρους 7-0. Η «Ένωση» λίγο αργότερα με τον Λεμάρ στο «τιμόνι» πήρε και πάλι το ρόλο οδηγού στο παιχνίδι (69-67), αλλά ο Γκριγκόνις απάντησε με τρίποντο, και έδωσε εκ νέου προβάδισμα για την ομάδα του (69-70) στο 37”.

Ο Λιθουανός κρατούσε την ομάδα του στο ματς, και με δικές του πρωτοβουλίες δεν άφηνε την ΑΕΚ να χτίσει κάποια διαφορά. Ο Φλιώνης στα 30” δευτερόλεπτα έβαλε μπροστά τους «κίτρινους» με (75-73), και ο Γκριγκόνις στα 20“ δεύτερα παρόλο που αστόχησε σε ζευγάρι ελεύθερων βολών, διατήρησε την τελευταία κατοχή για την ομάδα του.

Ο Ντουέιν Μπέικον δεν βρήκε στόχο σε μακρινό τρίποντο, και με τον Μάιλς να ευστοχεί στις βολές, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με (77-73).

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 37-34, 60-56, 77-73.