Κεντρική Basket League ΑΕΚ – Κολοσσός Ρόδου 95-89

ΑΕΚ – Κολοσσός Ρόδου 95-89

AEK Kolossos

Κέρδισε τον Κολοσσό με εξαιρετικό Γόντικα.

Η ΑΕΚ με εξαιρετικό Κωστή Γόντικα (ο οποίος πήρε τη σκυτάλη από τον Ακίλ Μίτσελ), επικράτησε του Κολοσσού με 93-89 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Με τη νίκη αυτή η «Ένωση» ανέβηκε στο 11-7, ενώ οι Ροδίτες έπεσαν στο 8-9.

Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα για την ΑΕΚ, αφού με 8-0, πήρε τα ηνία του σκορ υπέρ της. Ο Κολοσσός αντέδρασε άμεσα, και μείωσε σε (10-9). Ο Ουίλιαμς οδήγησε την ομάδα του ξανά μπροστά με +4 (17-13) στο 8′, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο σε (23-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι» πήραν προβάδισμα με +6 (32-26), ωστόσο αυτό δεν κράτησε για πολύ καθώς οι φιλοξενούμενοι με τον Στάρκς στο «τιμόνι» πλησίασαν στους τρεις (32-35). Ο Κολοσσός κρατούσε υψηλό ρυθμό στο παιχνίδι, και ισορρόπησε σε (44-44) στο 18′. Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στο τέλος του ημιχρόνου, και οδηγήθηκε με +5 (51-46) στην ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ ξεκίνησε με επιμέρους 10-4 τον αγώνα, παίρνοντας προβάδισμα στο 23′ με +13 (63-50). Τα λάθη και η αστάθεια των Ροδιτών ήταν το πάτημα για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να ανεβάσει την ψαλίδα του σκορ στο +16 (74-58). Στο 27′ ο Κολοσσός έριξε τη διαφορά στο -9 (74-65), ωστόσο η «Ένωση» διατήρησε το μομεντουμ υπέρ της και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +13 (81-68).

Τελική ευθεία… Ο Κολοσσός πάλεψε για να μπει και πάλι στο παιχνίδι, μειώνοντας στο 32′ σε (83-76). Η ΑΕΚ δεν άφησε τους Ροδίτες να πλησιάσουν κι άλλο στο ματς, και με Φλιώνη, Ουίλιαμς και Οριόλα ξέφυγαν με +9 (93-84). Έκτοτε το σκορ παρέμεινε σταθερά υπέρ των «κίτρινων», διαμορφώνοντας το τελικό 95-89.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 51-45, 81-68, 95-89.