Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Βίρτους Μπολόνια 66-77 (vid)

Βιλερμπάν – Βίρτους Μπολόνια 66-77 (vid)

baron 1

Την είχε ανάγκη αυτή τη νίκη η Βίρτους Μπολόνια.

Νίκη ανάσας για τη Βίρτους Μπολόνια, καθώς επικράτησε της Βιλερμπάν με 66-77 για την 23η αγωνιστική της Euroleague. Δυναμικά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ, ξεκινώντας την αναμέτρηση χέρι-χέρι (14-15).  Οι φιλοξενούμενοι στο 8΄ κατάφεραν να ξεφύγουν (14-17) και έπειτα να κλείσουν την 1η περίοδο με +7 (14-21).

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκαν οι Ιταλοί και στη 2η περιόδο, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν λύσεις στο παρκέ (19-29). Η Βιλερμπάν άρχισε να επιστρέφει σταδιακά στο παιχνίδι, μειώνοντας στο τέλος του ημιχρόνου τη διαφορά στους +2 (37-39).

Η Βιλερμπάν έπειτα από 25′ κατάφερε να επιστρέψει από το -10 (27-37) και έπειτα ισοφαρίσει σε 44-44. Η Ιταλική ομάδα με όπλα της την άμυνα και τις σωστές επιθετικές επιλογές, κατάφερε να πάρει ξανά το παιχνίδι στα χέρια της (48-55).

Η Βίρτους Μπολόνια είχε τον απόλυτο έλεγχο στην τελευταία περίοδο (58-69). Το εύστοχο τρίποντο του Χάκετ επίβεβαιωσε την κυριαρχεία της ιταλικής ομάδας, κόβοντας τις ελπίδες της Βιλερμπάν (64-77).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-39, 48-55, 64-77