Κεντρική Διεθνή Eurocup Προμηθέας – Σλασκ 90-66

Προμηθέας – Σλασκ 90-66

thomasson promitheas slask

Ο Προμηθέας διέλυσε τη Σλασκ Βρότσλαβ.

Ο Προμηθέας με τον Τζο Τόμασον κατάφερε από το -16 (9-25) να φτάσει στο +24 επικρατώντας της Σλασκ Βρότσλαβ με 90-66. Δυναμικά μπήκαν στο παρκέ και οι δύο ομάδες (7-6). Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε 3΄ έτρεξαν ένα σερί 13-0, φτάνοντας τη διαφορά στους +10 (9-19). Η 1η περίοδος έληξε με 18-27.

Η ομάδα της Πάτρας στο 15΄ κατάφερε να ξαναπάρει το παιχνίδι στα χέρια της (31-29). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο 2ο δεκάλεπτο (39-39).

Ο Τζο Τόμασον ήταν ο βασικός λόγος που ο Προμηθέας επέστρεψε από το -16, έχοντας 20 πόντους (2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές) και 2 κλεψίματα. Η ομάδας της Πάτρας έφυγε για τα αποδυτήρια με +2 (43-41).

Με άλλη ενέργεια μπήκαν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη (58-50). Ο Προμηθέας έφτασε εώς και τους +11 (61-50), κλέινοντας την 3η περίοδο με 67-54.

Τελική ευθεία…  Η αναμέτρηση είχε πλευρίσει (83-61), Ο Προμηθέας είχε κυιραρχήσει απόλυτα, φτάνοντας τη διαφορά ως και τους +26 (87-61).  Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου πήρε τη νίκη με 90-66.

Τα δεκάλεπτα:18-27, 43-41, 67-54, 90-66.