Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παρτιζάν – Φενέρμπαχτσε 94-97 (vid)

Παρτιζάν – Φενέρμπαχτσε 94-97 (vid)

Παρτιζάν

Δεν κατάφερε να προστατέψει την έδρα της η Παρτιζάν.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Φενέρμπαχτσε, του Δημήτρη Ιτούδη καθώς επικράτησε της Παρτιζάν με 97-94 στο Βελιγράδι. Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού ανέβηκε στο 15-9 σε 24 αγώνες στη διοργάνωση.

Δυναμικά μπήκε στο παρκέ η Παρτιζάν (12-5), αφού η διαφορά στα πρώτα 4΄ είχε φτάσει στους +5 (14-9). Η τουρκική ομάδα στο 8΄ μείωσε στον πόντο (18-17), Το δεκάλεπτο έληξε με ισοπαλία (22-22).

Με άλλη ενέργεια μπήκε στο παρκέ η Φενέρ, η οποία στα 4′ είχε σημειώσει το 27-37. Ο Μάρκο Γκούντουριτς είχε πάρει φωτιά  (33-42), με τους γηπεδούχους να ψάχνουν λύσεις.

Με τον Τζέιμς Νάναλι και τον Ντάντε Έξουμ, οι Σέρβοι έφεραν τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι (44-45). Το ημίχρονο έκλεισε με +1 για τη Φενέρ (46-47).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην 3η περίοδο (62-60). Το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς (57-54). Ο Ματιάς Λεσόρ ήταν αυτός που έκλεισε την 1η περίοδο με 69-68.

Τελική ευθεία… Η αναμέτρηση συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό (78-78). Ο Μάρκο Γκούντουριτς με τις εύστοχες βολές του στο 37΄ χάρισε το προβάδισμα στην ομάδα του (82-88). Η Παρτιζάν κατάφερε να πλησιάσει αλλά ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για να ανατρέψει την κατάσταση. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε τη νίκη με 94-97.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-47, 69-68, 94-97.

Περιστέρι – Κολοσσός Ρόδου 79-63 (vid)

Έκανε το 1-0 το Περιστέρι Την πρώτη νίκη στη σειρά με τον Κολοσσό Ρόδου πανηγύρισε το Περι…