Κεντρική Basket League Ολυμπιακός – Ιωνικός 100-68

Ολυμπιακός – Ιωνικός 100-68

Olympiakos Ionikos

Προπόνηση για τον Ολυμπιακό ενόψει Κυπέλλου.

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στο κλειστό του Λαυρίου, επικρατώντας με 100-68 του Ιωνικού στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basketleague. Η προσοχή πλέον στρέφεται στο Final-8 του Κυπέλλου στην Κρήτη.

Από νωρίς ο Ολυμπιακός άρχιζε να βάζει τις βάσεις για την (εύκολη) επικράτηση στο κλειστό του Λαυρίου, αφού με σερί 9-0 ξεκίνησε με ένταση το ματς. Ο Ιωνικός βρήκε απάντηση με 4 διαδοχικούς πόντους του Λουκά Μαυροκεφαλίδη (9-4), ωστόσο η ποιότητα των «ερυθρόλευκων» σε άμυνα και επίθεση, ανέβασε το δείκτη του σκορ σε διψήφιο αριθμό (17-6), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +18 (27-9).

Το σουτ τριών πόντων του Παπανικολάου στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, αύξησε τη διαφορά στο +21 (30-9). Η ομάδα της Νίκαιας ήταν ανήμπορη να αντιδράσει, χωρίς να βρίσκει εύκολους δρόμους προς το καλάθι, και έτσι οι Πειραιώτες με εξαιρετική απόδοση και γρήγορο μπάσκετ, έφτασαν στο 16′ στο +28 (40-12), για να κλείσουν το ημίχρονο με τη μέγιστη διαφορά.

Η παράσταση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ψαλίδα του σκορ να φτάνει μέχρι και το +35 (81-46), στο 34. Έτσι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησε το αήττητο για 16ο παιχνίδι, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε (100-68).

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 48-20, 68-38, 100-68.