Κεντρική Γυναίκες Μπολόνια – Ολυμπιακός 92-69

Μπολόνια – Ολυμπιακός 92-69

osfp mpolonia

Ο Ολυμπακός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην Μπολόνια.

Δεν τα κατάφερε στην Ιταλία ο Ολυμπιακός, καθώς ήττήθηκε από τη Βίρτους Μπολόνια με 92-69, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστιικής της Euroleague.

Δεν μπήκε όπως θα ήθελε στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-4. Η Γκούσταφσον με το εύστοχο σουτ της κατάφερε να μειώσει (9-6). Οι γηπεδούχες έφτασαν τη διαφορά εώς και τους +13 (26-13), όμως η Νικολοπούλου με εντυπωσιακό τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο, έκλεισε την 1η περίοδο με 26-16.

Ο Ολυμπιακός μείωσε αισθητά τη διαφορά στη 2η περίοδο (31-21). Η ιταλική ομάδα δεν το άφησε έτσι, δίνοντας την «απάντηση» της, (34-21). Η Μπολόνια έφτασε τη διαφορά ως και τους +14 (49-35), η Σουκ όμως ήταν αυτή που έκλεισε το ημίχρονο (0:01) με 49-38.

Στην επανάληψη η ομάδα του Θάνου Νίκλα κατάφερε να πλησιάσει (53-47). Οι γηπεδούχες με ένα σερί 8-0 κατάφεραν να πάρουν ξανά το παιχνίδι στα χέρια τους με +14 (66-52). Η 3η περίοδος έληξε με 67-55.

Τελική ευθεία… Οι ιταλίδες έφτασαν την διαφορά ως και τους +20 (77-57). Η ομάδα του Πειραιά με την Σουκ κατάφερε να μειώσει στους +16 (77-61) όμως δεν ήταν αρκετό για να κάνει την ανατροπή… Η Μπολόνια λύγισε την ομάδα του Θάνου Νίκλα, επικρατώντας με 92-69.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 49-38, 67-55, 92-69.

Περισσότερα σε Γυναίκες

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…