Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Μπάγερν 90-82 (vid)

Μακάμπι – Μπάγερν 90-82 (vid)

Μπάγερν

Νίκη με ανατροπή για τη Μακάμπι επί της Μπάγερν.

Έστω και με δυσκολία, η Μακάμπι κατάφερε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί κόντρα στην Μπάγερν. Οι «πολεμιστές» έχαναν μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου, όμως κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην έδρα τους με 90-82.

Το πρώτο καλάθι του ματς το είχε πετύχει ο Γούινστον με δίποντο, για να βάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 08:21. Οι γηπεδούχοι είχαν αργήσει να πετύχουν καλάθι, με τους πρώτους τους πόντους να είναι στο 07:56 με τον Μπράουν, ενώ είχαν ακολουθήσει δύο βολές του Κόλσον για το 4-2.

Έκτοτε στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε σχεδόν πόντο πόντο, με το τελικό αποτέλεσμα να το αποδεικνύει και τον Ομπστ να ισοφαρίζει με μπάζερ μπίτερ τρίποντο σε 18-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ισραηλινοί είχαν τον πρώτο λόγο στο αντίπαλο καλάθι, με τον Μπράουν να κάνει το 20-18 στο 09:36. Με ένα σερί 9-0 από το 09:07 μέχρι το 08:10, οι Βαυαροί είχαν πάρει το προβάδισμα με 27-21.

Η Μακάμπι είχε προσπαθήσει άμεσα να μειώσει, όμως στο 04:05 μετά από τρίποντο του Ουάλντεν, η διαφορά είχε πάει για πρώτα φορά στους 9 (28-37).

Οι «πολεμιστές» κατάφεραν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να πάνε τη διαφορά στο τρίποντο, όμως με σουτ του Ουάλντεν στο ένα δευτερόλεπτο, οι Γερμανοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-39.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεκινήσει με ένα 6-0 μέχρι το 08:27, στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στους 11 πόντους. Παρόλα αυτά η Μακάμπι είχε απάντηση μιας και με ένα επιμέρους σκορ 18-9, είχε μειώσει στο 03:06 σε 57-59.

Οι κυπελλούχοι Γερμανίας βρίσκανε σημαντικά καλάθια, με τον Σόρκιν βέβαια να κάνει το 61-67 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η Μακάμπι είχε μπει φουριόζα, κάνοντας ένα σερί 7-0 μέχρι το 08:27 και παίρνοντας προβάδισμα μετά από πολύ ώρα.

Η Μπάγερν είχε βρει τους πρώτους της πόντους με τον Γκίφεϊ, όμως συνεχώς οι γηπεδούχοι έδειχναν πιο απειλητικοί. Στο 05:05 με τρίποντο του Μπράουν η Μακάμπι είχε πάρει ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Μία διαφορά που είχε φτάσει ξανά στους τρεις πόντους με τρίποντο του Ουάλντεν στο 01:56.

Έκτοτε οι πολεμιστές είχαν διαχειριστεί σωστά ακόμα και αυτό το μικρό προβάδισμα που είχαν. Όχι μόνο δεν ισοφαρίστηκαν ξανά, αλλά πήραν τη νίκη με οχτώ πόντους διαφορά (90-82).

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λορέντζο Μπράουν με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 61-67

Περισσότερα από Παναγιώτης Ραμαντάνης

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…