Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Ερυθρός Αστέρας 86-89 (vid)

Μακάμπι – Ερυθρός Αστέρας 86-89 (vid)

Μακάμπι

Τεράστιο διπλό για τον Ερυθρό Αστέρα.

Η Μακάμπι, υποδέχθηκε τον Ερυθρό Αστέρα στη «Μενόρα Μιβταχίμ Αρίνα» για την 24η αγωνιστική της Euroleague. Οι Σέρβοι κατάφεραν να πάρουν μία πολύτιμη νίκη με 89-86, σε ένα ματς με τρομερό επιθετικό ρυθμό.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Ντόμπριτς με δίποντο στο 09:29, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 08:43 είχε κάνει το 5-0 για τον Ερυθρό Αστέρα. Το πρώτο εύστοχο καλάθι για τους γηπεδούχους είχε έρθει με τρίποντο του Κόλσον στο 07:01.

Με ένα σερί 6-0, οι Ισραηλινοί είχαν πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα στο 05:40, με 9-6. Έκτοτε και οι δύο επιθέσεις ήταν αρκετά εύστοχες, με το σκορ να μην ξεφεύγει πάνω από τρεις πόντους.

Το τελικό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν 18-18, με τον Μπάλντγουιν να ευστοχεί σε μπάζερ μπίτερ τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το πρώτο καλάθι ήταν και πάλι από πλευράς Ερυθρού Αστέρα, με τον Νέντοβιτς να ευστοχεί σε τρίποντο και να βάζει μπροστά στο σκορ τους Σέρβους με 21-18. Η Μακάμπι είχε απαντήσει με ένα σερί 4-0, κάνοντας μέχρι το 08:29 το 23-21.

Οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο είχαν… πάρει μπρος επιθετικά και αμυντικά, καθώς με ένα σερί 12-0, είχαν πάρει το προβάδισμα 33-23 στο 04:58. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως το καλύτερο που είχαν καταφέρει στο πρώτο ημίχρονο ήταν να μειώσουν στο 03:21 με τρίποντο του Χίλιαρντ στους πέντε.

Με ένα νέο σερί, 9-0, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάει για πρώτη φορά τη διαφορά στους 14, 01:24 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι με τέσσερεις πόντους του Μπάλντγουιν, είχαν καταφέρει να μειώσουν στους 10.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο μέρος ήταν και πάλι από τους φιλοξενούμενους. Η Μακάμπι μέχρι το 08:08 είχε μειώσει σε 41-48, όμως με ένα σερί 9-0 ο Ερυθρός Αστέρας είχε πάρει και πάλι μεγάλη διαφορά, κάνοντας το 57-41 στο 06:01.

Οι γηπεδούχοι είχαν κάνει το δικό τους σερί και με ένα 6-0 είχαν μειώσει και πάλι στους 10. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ πετυχημένο επιθετικά όμως αυτό δεν κυλούσε υπέρ των γηπεδούχων. Ο Ερυθρός Αστέρας έβρισκε πάντα τις καλύτερες λύσεις και να κράταγε τη διαφορά ψηλά.

Με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι Σέρβοι ήταν μπροστά στο σκορ με 69-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχαν πετύχει ξανά οι φιλοξενούμενοι, με τον Νέντοβιτς να κάνει στο 09:24 το 55-71. Η Μακάμπι με τρομερή εκρηκτικότητα, έδειχνε ότι δεν ήθελε να χάσει το ματς.

Μέχρι το 04:17, είχε μειώσει σε 70-77. Η τρομερή επίθεση των Ισραηλινών σε συνδυασμό με την αστοχία των Σέρβων, είχε φέρει τη διαφορά στον πόντο στα τέσσερα δευτερόλεπτα (84-85). Οι δύο ομάδες πηγαίνανε από… βολές σε βολές, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει τη νίκη στο τέλος με 89-86.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-44, 55-69, 86-89