Κεντρική Ελλάδα Λετονία – Ελλάδα 67-57

Λετονία – Ελλάδα 67-57

Letonia Ellada

Διαδικαστική ήττα από τη Λετονία, τώρα παγκόσμιο!

Η Ελλάδα που παρατάχθηκε χωρίς τον Νίκο Ρογκαβόπουλο στον αγώνα, ηττήθηκε από τη Λετονία με 67-57, στο τελευταίο παιχνίδι των «παραθύρων» του παγκόσμιου κυπέλλου. Πλέον, η Εθνική δίνει ραντεβού τον Αύγουστο για το Μουντομπάσκετ του 2023.

Το ξεκίνημα για την Ελλάδα ήταν μέτριο, καθώς υπερτερούσε επιθετικά, και σε συνδυασμό με τον αυξημένο ρυθμό των γηπεδούχων στο ματς, η Λετονία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (18-8).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική βρήκε λύσεις και μείωσε τη διαφορά με 7-0 σερί (21-16), με Χατζηδάκη να φωνάζει παρών, και οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο -1 (33-32), μετά το ασυνήθιστο αλλά απίθανο buzzer beater του Νίκου Χουγκάζ.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η Ελλάδα πήρε προβάδισμα στο σκορ (33-35), ωστόσο τα διαδοχικά σουτ των Λετονών ανέβασαν το δείκτη του σκορ +7 (42-35), παίρνοντας τα ηνία υπέρ της στο τέλος της τρίτης περιόδου με +9 (52-41).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λετονία παρά την ασφυκτική πίεση της Ελλάδας (μειώνοντας ως και το 54-52), ανέκτησε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, διαμορφώνοντας το τελικό 67-57.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 33-32, 52-41, 67-57.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης
Περισσότερα σε Ελλάδα

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…