Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Εσθονία – Ελλάδα 65-67

Εσθονία – Ελλάδα 65-67

5203283A EE70 476D B9D0 F69E0CFB91BE

Με νίκη έκλεισε η Ελλάδα την προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ.

Η Εθνική Γυναικών έριξε την αυλαία της προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2023 με νίκη 67-65, επί της Εσθονίας εκτός έδρας.

Δυναμικά μπήκε η Ελλάδα, καθώς βρέθηκε γρήγορα στο 0-8, επιτρέποντας στην αντίπαλό της να ευστοχήσει για πρώτη φορά στο 3’50” (2-8). Η Χριστινάκη σημείωσε το 2-12 (5’20”). Οι φιλοξενούμενες έκλεισαν την 1η περίοδο με +2 (16-18).

Με άλλη ενέργεια μπήκε η Εσθονία στη 2η περίοδο μειώνοντας στον +1 (13-14). Η Εθνική με την Χαιριστανίδου και την Αλεξανδρή πήρε ένα προβάδισμα ασφαλείας με (13-18). Οι γηπεδούχες βρήκαν λύσεις στο παρκέ μειώνοντας αρχικά αισθητά τη διαφορά (23-28) και έπειτα κλείνοντας την περίοδο με 34-32.

Με «το πόδι πατημένο στο γκάζι» μπήκε η Ελλάδα στην 3η περίοδο (36-39). Η Εσθονία αντέδρασε, με τα τρία συνεχόμενα εύστοχα σουτ των Μπράτκα και Μόλντερ από τα 6μ75 οδήγησαν στο 53-47.

Τελική ευθεία… Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (59-59). Οι Ελληνίδες με τις Σταμολάμπρου και Σταμάτη κατάφεραν να ξεφύγουν (59-64). Η Ράτασεπ αστόχησε και η Ελλάδα πανηγύρισε τη νίκη με 65-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 34-32, 53-47, 65-67.

Περισσότερα σε Εθνικές

Ολυμπιακός· Η απονομή του τρόπαιου (vid)

Κυριάρχησαν τα χαμόγελα στην απονομή του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 8ο πρωτάθλη…