Κεντρική Ελλάδα Ελλάδα – Σερβία 97-92

Ελλάδα – Σερβία 97-92

Rogavopoulos

Παλικαρίσια νίκη για την Εθνική με καθοριστικούς Ρογκαβόπουλο – Μωραΐτη.

Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, αλλά και το φανταστικό έξτρα πεντάλεπτο, ήταν αρκετό  για την Εθνική να πετύχει μια μεγάλη νίκη έπι της Σερβίας με 97-92. Η εξασφάλιση του στόχου έχει ήδη επιτευχθεί, ωστόσο η Ελλάδα συνεχίζει να σημειώνει νίκες, μπροστά στο φαντασμαγορικό κοινό στα Άνω Λιόσια.

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η Σερβία, με το πρώτο δεκάλεπτο να ανήκει σε αυτήν αφού ο ρυθμός του αγώνα από τα πρώτα μόλις λεπτά ήταν υπέρ της (8-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική έψαξε να βρει λύσεις μειώνοντας στον πόντο με 7-0 σερί (20-21), όμως η Σέρβοι απάντησαν με εκ νέου 7-0, και με οδηγό τον Γιόβιτς οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα πρωτοπόροι (30-39).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, όμως η Ελλάδα κατάφερε να πατήσει γκάζι και να κατεβάσει την ψαλίδα του σκορ στο -7 (55-62) στο τέλος της τρίτης περιόδου με το φανταστικό buzzer-beater του Μωραΐτη, και συνέχισε να αποδίδει εξαιρετικά στο τελευταίο μέρος του αγώνα, αφού με 2/2 βολές του Λευτέρη Μουρούτσου και το εύστοχο καλάθι του Νίκου Χουγκάζ, μείωσαν με τη μικρότερη διαφορά (61-65) 7“ πριν το το φινάλε.

Το «γαλανόλευκο» πάρτι συνεχίστηκε στα Άνω Λιόσια, καθώς η διαφορά έπεσε στην μια κατοχή (63-65). Το ματς στα τελευταία λεπτά είχε γίνει ντέρμπι, η Εθνική με την ώθηση του κόσμου κατάφερε να πάρει το ρόλο οδηγού στο 37“ με +3 (71-68). Ο Μιλουτίνοφ στο 39“ έβαλε τη Σερβία μπροστά με +2 (78-80), αλλά ο καθοριστικός Μωραΐτης έβρισκε πάντα χώρους να φτάσει στο αντίπαλο κάλαθι, και να ισοφαρίσει σε (80-80). Τον τελευταίο λόγο τον είχαν οι Σέρβοι εκεί δεν βρήκαν στόχο, και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε σε παράταση (80-80).

Στο έξτρα πεντάλεπτο το σουτ τριών πόντων του Νίκου Ρογκαβοπόπουλου έδωσε αέρα με +3 (86-83) για την Εθνική, και έκτοτε η διαφορά παρέμεινε υπέρ της Ελλάδας, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 97-92.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 30-39, 55-62, 80-80 (κ.α.), 97-92.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης
Περισσότερα σε Ελλάδα

ΕΟΚ: Ακατάλληλοι, ανεπαρκείς, επικίνδυνοι

Φανταστείτε να μην ήταν το κορυφαίο πρωτάθλημα της ΕΟΚ η Elite League… Λοιδορούσαμε τους (…