Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Ζαλγκίρις 80-70 (vid)

Εφές – Ζαλγκίρις 80-70 (vid)

Εφές

Καλύτερη η Εφές νίκησε δίκαια τη Ζαλγκίρις.

Η Εφές υποδέχθηκε τη Ζαλγκίρις στο «Σινάν Ερντέν» για την 22η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Αταμάν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά τα αρνητικά αποτελέσματα με Μπάγερν και Μπασκόνια, καθώς επικράτησε με 80-70. Η Εφές τώρα προετοιμάζεται για το παιχνίδι της Παρασκευής (03/02) με τον Ολυμπιακό στο «ΣΕΦ».

Το πρώτο καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο το είχε πετύχει με δίποντο ο Ουλανόβας στο 09:48, ενώ είχε ακολουθήσει δεύτερο καλάθι για τη Ζαλγκίρις, με τον Χάγιες στο 08:52 να κάνει το 4-0. Οι γηπεδούχοι είχαν ευστοχήσει πρώτη φορά με τον Ντάνστον στο 08:31, ενώ στο 06:32, το σκορ ήταν ισόπαλο 8-8 μετά από δίποντο του Μπράιαντ.

Οι Λιθουανοί με δίποντο του Μπαζντέικις ήταν μπροστά στο σκορ με 12-16 στο 02:58, όμως οι γηπεδούχοι με δίποντα των Μπράιαντ και Κλάιμπερν είχαν ισοφαρίσει σε 16-16 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Το πρώτο εύστοχο σουτ στο δεύτερο δεκάλεπτο το είχε πετύχει ο Κλάιμπερν στο 09:31 και είχε βάλει για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι την Εφές. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει και πάλι προβάδισμα με τρίποντο του Λεκαβίτσιους στο 09:17. Έκτοτε η ομάδα του Αταμάν, είχε… πάρει μπρος για πρώτη φορά, καθώς μέχρι το 04:56, είχε πάρει το προβάδισμα με 29-21.

Οι γηπεδούχοι είχαν διαχειριστεί σωστά το υπέρ τους προβάδισμα και είχαν πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-28, το οποίο ήταν και τελικό στο πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο το είχε πετύχει με τρίποντο ο Κλάιμπερν, ο οποίος είχε κάνει το 41-28. Η Ζαλγκίρις ήταν σκληρό καρύδι και είχε απαντήσει με ένα σερί 10-0, μειώνοντας σε 41-38 μέχρι το 06:42. Στο 04:31, με μία εύστοχη βολή του Ουλανόβας, το σκορ ήταν 46-43, με την Εφές βέβαια να βάζει μετά 10 σερί πόντους και να φτάνει στο 53-43 μέχρι το 02:35.

Οι Λιθουανοί συνέχιζαν να πιέζουν και κατάφεραν πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου να μειώσουν σε 55-49 με τον Ντιμσά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Σμιθ στο 09:42, κάνοντας το 55-51. Η Εφές όμως, ήταν αποφασισμένη να πάρει τη νίκη και μέχρι το 008:03, με δίποντο του Ντάνστον είχε πάει πάλι τη διαφορά στους 10 (63-53). Μέχρι το 03:13, με τρίποντο του Μίτσιτς, η Εφές ήταν στο +11 (72-61), είχε ακολουθήσει όμως ένα τρομερό σερί 9-0 από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν μειώσει σε 72-70, 01:22 πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-28, 55-49, 80-70