Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Φενέρμπαχτσε 86-66 (vid)

Ζαλγκίρις – Φενέρμπαχτσε 86-66 (vid)

Ζαλγκίρις

Ήττα και στο Κάουνας για τη Φενέρμπαχτσε.

Η Ζαλγκίρις υποδέχτηκε τη Φενέρμπαχτσε στη «Ζαλγκίριo Αρένα» για τη 17η αγωνιστική της Euroleague. Σε μία «μαγική» βραδιά, οι Λιθουανοί πήρανε μία πολύ μεγάλη νίκη με 86-66 και οδήγησαν την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σε ήττα με 20 πόντους διαφορά.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης, το είχε πετύχει ο Πιέρ για τη Φενέρ στο 09:42 με τρίποντο. Η απάντηση της Ζαλγκίρις ήταν με δίποντο του Έβανς στο 09:25, ενώ στο 08:52, ο Μπραζντέικις έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 4-3. Στο 07:14, η Φενέρ είχε μειώσει σε 8-7, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι στην αναμέτρηση.

Το ματς πήγαινε πόντο πόντο, με το μεγαλύτερο προβάδισμα των Λιθουανών να έρχεται στο 04:02, με τον Μπιρούτις στο 04:02 να κάνει το 14-10 με δίποντο. Η Φενέρ είχε μειώσει σε 14-13 με τρίποντο του Νικ Καλάθη στο 03:44. Στο 02:13, η Ζαλγκίρις είχε πάρει το μεγαλύτερό της προβάδισμα, με έξι πόντους, με τον Μπιρούτις να κάνει το 19-13 στο 02:13. Το τελικό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 21-15, με τον Ουλανόβας να ευστοχεί σε δίποντο στο 00:32.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο, το είχε πετύχει στο 09:25 η Φενέρ, με τον Γκούντουριτς να κάνει το 21-17. Η Ζαλγκίρις έβαλε δύο σερί δίποντα και οι Τούρκοι απάντησαν με ένα σερί 5-0, κάνοντας στο 06:02 το 25-23 με τον Γκούντουριτς να σκοράρει ξανά. Οι γηπεδούχοι στο 04:21, είχαν πάρει και πάλι προβάδισμα πέντε πόντων, με τον Μπιρούτις. Η Μπασκόνια ήταν μόνιμα κοντά στο σκορ, με τον Έντουαρντς να μειώνει με δίποντο σε 32-28 στο 03:26. Οι Λιθουανοί όμως με ένα επιμέρους σκορ 9-2 από κείνη τη στιγμή, προηγούντουσαν με 41-30 στο 01:12, με τελευταίο καλάθι να είναι τρίποντο του Μπουτκεβίτσιους. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ στο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην σκοράρουν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η φανταστική εμφάνιση της Ζαλγκίρις, δεν περιορίστηκε στο ημίχρονο. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Μπραζντέικις ευστόχησε σε δίποντο (09:46) κάνοντας το 43-30, ενώ μέχρι το 07:32, η διαφορά είχε πάει στους 20, με τον Μπιρούτις να κάνει το 50-30. «Μαγική» βραδιά για τους Λιθουανούς, όπου στο 04:41, είχα προβάδισμα 26 πόντων με 59-33. Το τελικό σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν 67-40 με βολές του Ουλανόβας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το πρώτο καλάθι το έβαλε η Φενέρ με τον Έντουαρντς, ο οποίος στο 09:46 μείωσε σε 67-42. Οι Τούρκοι όσο και αν προσπαθούσαν, δεν μπορούσαν να χτίσουν ένα σερί πόντων, με τη Ζαλγκίρις στο 05:48 να προηγούνταν με 74-50 χάρις σε δίποντο του Γκεντράιντις. Οι δύο επιθέσεις… πήραν μπρος, όμως σε κανένα διάστημα του δεκαλέπτου η Φενέρ δεν έγινε απειλητική. Η διαφορά στο τέλος του ματς ήταν στους 20, με τον Χάζερ να διαμορφώνει το τελικό 86-66 με δίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-30, 67-40, 86-66