Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βίρτους Μπολόνια – Ζαλγκίρις 77-87 (vid)

Βίρτους Μπολόνια – Ζαλγκίρις 77-87 (vid)

Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βίρτους Μπολόνια.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε εκτός έδρας της Βίρτους Μπολόνια με 77-85 για τη 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Το «πάνω χέρι»  από την αρχή της αναμέτρησης είχε η Ζαλγκίρις, στα 5΄ είχε σημειώσει το +7 (4-12). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν στην πίεση που ασκούσαν οι Λιθουανοί (8-20). Η 1η περίοδος έληξε με 13-24.

Με άλλη ενέργεια μπήκαν οι Ιταλοί στο παρκέ, οι οποίοι άρχισαν να μειώνουν θεαματικά τη διαφορά (22-29). Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά στο σκορ (30-36), αλλά τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι συνέχιζε να έχει η ομάδα της Λιθουανίας, η οποία έφυγε για τα αποδυτήρια με +4 (36-40).

Με το «πόδι πατημένο στο γκάζι»  στην επανάληψη, και με την άμυνα της ανεβασμένη η Ζαλγκίρις δεν άφησε πολλά περιθώρια (47-54). O Μίλος Τεόντοσιτς ήταν ο παίκτης που κρατούσε ζωντανή τη Βίρτους στην αναμέτρηση πετυχαίνωντας 21 πόντους (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές) και 12 ασίστ σε κάτι λιγότερο από 25 λεπτά.  Η 3η περίοδος έκλεισε με ισοπαλία (60-60).

Τελική ευθεία… Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά (74-79). Όμως με την εξαιρετική της άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Σμιτς και Μπραζντέικις, η Ζαλγκίρις σημείωσε την 4η της νίκη με 77-87.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 36-40, 60-60, 77-87

Ναν: «Yπήρξαν κάποια αμφισβητούμενα σφυρίγματα»

Στα αμφισβητούμενα σφυρίγματα στάθηκε ο Κέντρικ Ναν. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μακάμπ…