Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Φενέρμπαχτσε 91-77 (vid)

Βιλερμπάν – Φενέρμπαχτσε 91-77 (vid)

Vilerban Fener

Εύκολο βράδυ για τη Βιλερμπάν κόντρα στη Φενέρμπαχτσε.

Η Βιλερμπάν έβαλε δύσκολα στη Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη, επικρατώντας με 91-77, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με εκπληκτική εκκίνηση ξεκίνησε η Βιλερμπάν το παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς τα ηνία του σκορ υπέρ της, τρέχοντας ένα διαδοχικό σερί 11-0 με πρωταγωνιστή τον Μπόστ (3/3 τρίποντα). Οι Γάλλοι συνέχιζαν να ανεβάζουν στροφές φτάνοντας το (16-2) στο 5′, και συνεχίστηκε μέχρι το τέλος της περιόδου, βάζοντάς τους σε ρόλο οδηγού (25-12).

Η Φενέρμπαχτσε στο δεύτερο δεκάλεπτο έψαχνε να βρει λύσεις, και με δικό της σερί 4-0, μείωσε τη διαφορά στο -9 (25-16). Ωστόσο αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς η Βιλερμπάν έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι, εκτόξευσε την ψαλίδα του σκορ στο +18 (39-21) στηριγμένη στις πλάτες του Μπόστ (5/5 τρίποντα). Έως τότε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη (αρνούνταν να εμφανιστεί), και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το «άνετο» +16 (48-33).

Στην επανάληψη αναμέναμε την αντίδραση της Φενέρμπαχτσε, (όμως όταν ήρθε ήταν ήδη αργά) καθώς παρά τη μείωση στο -12 (75-63) 4′ πριν τη λήξη με Έντουαρτ στο «τιμόνι», η Γαλλική ομάδα δεν τις επέτρεψε να πλησιάσει στο σκορ. Η Βιλερμπάν διατήρησε το προβάδισμα +16 (86-70 37“) με τις λύσεις του Ντε κολό, φτάνοντας εύκολα στη νίκη με (91-77).

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 48-33, 71-55, 91-77.