Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Μπάγερν 82-73 (vid)

Βαλένθια – Μπάγερν 82-73 (vid)

Βαλένθια Μπάγερν

Σημαντική νίκη για τη Βαλένθια.

Η Βαλένθια υποδέχθηκε στο «Σαν Λουίς» την Μπάγερν Μονάχου για την 22η αγωνιστική της Euroleague. Οι «νυχτερίδες» κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο με 82-73, εκμεταλλευόμενες τη μεγάλη διαφορά που είχαν πάρει στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου.

Οι πρώτοι πόντοι της αναμέτρησης ήταν για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπόνγκα να ευστοχεί στο 08:53 σε δύο εύστοχες βολές. Η Βαλένθια είχε βρει απάντηση με δίποντο του Αλεξάντερ στο 07:59, με τους γηπεδούχους να παίρνουν πρώτη φορά προβάδισμα στο 06:30 με τρίποντο του Ράντεμπαουχ.

Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να πάρουν κάποια σημαντική διαφορά, μιας και επιθετικά ήταν αρκετά άστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι «νυχτερίδες» ήταν αυτές που μπόρεσαν να προηγηθουν με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 16-14, χάρις σε δίποντο του Γουέμπ.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει και πάλι η Μπάγερν, αυτή τη φορά με τον Γκίφεϊ ο οποίος έκανε το 16-16. Ένα δεύτερο δεκάλεπτο που ήταν χειρότερο από το πρώτο από άποψη σκοραρίσματος, με τους φιλοξενούμενος να παίρνουν την πρώτη σχετικά καλή διαφορά, με πέντε πόντους (19-24) στο 03:49, με τον Μπαμπ να ευστοχεί σε βολές.

Οι γηπεδούχοι είχαν βγάλει αντίδραση και στο 01:18 με τρίποντο του Σι Τζέι είχαν προηγηθεί με 28-27. Τα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου, είχαν αυξηθεί οι εύστοχες επιτυχημένες επιθετικές προσπάθειες των δύο ομάδων, με τον Λόπεζ με μπάζερ μπίτερ τρίποντο να στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια, με τη Βαλένθια μπροστά στο σκορ με 33-32.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο το είχε πετύχει ο Γουίνστον με δίποντο στο 09:52 κάνοντας το 33-34, ενώ ο ίδιος παίκτης ευστόχησε λίγα δευτερόλεπτα σε τρίποντο. Η Βαλένθια είχε κάνει άλλη μία ανατροπή στο σκορ και στο 07:08 με δίποντο του Ράντεμπο ήταν μπροστά με 41-39.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και ακόμα στο δεύτερο ημίχρονο καμία ομάδα δεν μπορούσε να αναπτύξει μία διαφορά ασφαλείας. Στο 05:44, η Βαλένθια ήταν μπροστά στο σκορ με 45-44, με την Μπάγερν στο 02:56, να είναι εκείνη μπροστά με 51-47 χάρις σε τρίποντο του Μπόνγκα.

Οι Ισπανοί στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου βελτίωσαν άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να προηγούνται με 61-56 με τη λήξη του δεκαλέπτου χάρις σε τρίποντο του Έβανς στο 02:34 (61-56).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Πρέπελιτς με τρίποντο στο 09:53 ο οποίος είχε κάνει το 64-56. Ο Ρούμπιτ μείωσε με δίποντο, όμως με ένα σερί 11-0, η Βαλένθια είχε πάει τη διαφορά στου 17, κάνοντας το 75-58 στο 06:07. Οι φιλοξενούμενοι στο 04:10 είχαν μειώσει με βολές του Γκίφεϊ σε 77-68.

Οι Ισπανοί, είχαν διαχειριστεί σωστά το μεγάλο προβάδισμα που είχαν πάρει και δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το ματς. Η Βαλένθια κατάφερε να πάρει τη νίκη, με 82-73, με τους τελευταίους πόντους να είναι από τον Γουίνστον με γκολ φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 33-32, 61-56, 82-73